Simona Halep e campioană la Toronto! Românca a cucerit al 24-lea trofeu WTA din carieră. Cum s-a desfășurat finala

Duminica, 14 August 2022, ora 23:00
32601 citiri
Simona Halep

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) a întâlnit-o pe Beatriz Haddad Maia (26 ani, 24 WTA), în finala turneului WTA 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, meci care s-a disputat duminică, 14 august, de la ora 20.30.

Pentru Halep a fost a patra sa finală la Openul Canadei, a doua finală din 2022 şi cea mai importantă jucată din 2020, de la Roma.

După un meci care a durat două ore și 18 minute, Simona Halep s-a impus cu 6-3, 2-6, 6-3.

Desfășurarea LIVE:

*6-3, Simona Halep câștigă turneul de la Toronto.

*5-3 pentru româncă în setul decisiv.

*5-2 Halep.

*2-1 Halep.

*1-0 Halep în setul trei.

*Haddad Maia câștigă setul doi cu 6-2, se intră în set decisiv.

*5-2 pentru braziliancă.

*4-0 Haddad Maia.

*3-0 pentru braziliancă, la fel ca în primul set.

*1-0 pentru braziliancă.

*A început meciul, cu Haddad Maia la serviciu.

Simona Halep are 2-1 în meciurile directe cu Haddad Maia, de care a fost învinsă în iunie, în semifinale la Birmingham, cu 6-3, 2-6, 6-4. Ambele victorii ale româncei au fost în două seturi, în 2017, la Wimbledon, în turul secund, cu 7-5, 6-3, şi anul acesta, în turul secund la Australian Open, cu 6-2, 6-0.

Halep a ajuns la 18 finale de categoria WTA 1.000, dintre care a câştigat până acum nouă. Ea are 23 de titluri în carieră.

Românca a ajuns la 37 de victorii în acest sezon, fiind la egalitate, pe locul al doilea, cu tunisianca Ons Jabeur.

Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...
O nouă cădere pentru Simona Halep în clasamentul WTA. Câte românce avem în Top 100
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Simona Halep a suferit o nouă cădere, de două...