Româncele au drum liber spre finală. Favoritele au fost eliminate la turneul de tenis de la Dubai

Miercuri, 16 Februarie 2022, ora 19:28
3762 citiri
Elina Svitolina

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, principala favorită şi locul 2 mondial, a fost eliminată, miercuri, de Petra Kvitova, locul 25 WTA, în optimi la turneul de la Dubai.

Kvitova s-a impus, scor 6-4, 6-4, după un meci de o oră şi 25 de minute.

În sferturi, Kvitova va evolua cu Jelena Ostapenko, din Letonia, locul 21 mondial, care a trecut de favorita 6, poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA, scor 4-6, 6-1, 7-6 (4).

Alte două favorite, Elina Svitolina (locul 15 mondial) şi spaniola Garbine Muguruza (locul 9 mondial) au fost eliminate în optimi de Jill Teichmann (Elveţia, locul 35 WTA), scor 7-6 (0), 6-2, respectiv Veronika Kudermetova (Rusia, locul 31 mondial), scor 3-6, 6-4, 6-4, care vor fi adversare în sferturi.

Şi Daiana Iastremska, venită din calificări şi locul 131 mondial, a reuşit o performanţă notabilă, după ce a eliminat a doua favorită, pe sportiva cehă Barbora Krejcikova, locul 3 mondial, scor 6-3, 7-6 (3).

Adversara din sferturi va fi o altă sportivă din Cehia, Marketa Vondrousova, locul 38 mondial, care a trecut de rusoaica Varvara Graceva, locul 80 mondial, scor 6-2, 6-0.

Ultimul sfert de finală va fi stabilit după întâlnirile Jessica Pegula (SUA, locul 14 mondial) - Ons Jabeur (Tunisia - favorită 8 şi locul 10 WTA) şi Simona Halep (locul 23 WTA) şi Elena - Gabriela Ruse (locul 59 mondial).

Simona Halep, interzis la Roma. Italienii au făcut anunțul care o lasă pe româncă în afara jocului
Revenirea pe teren a Simonei Halep, după ridicarea suspendării pentru dopaj, se transformă încet-încet într-un fiasco. Simona Halep a apucat să joace un singur meci, cel de la Miami cu...
S-a scris istorie la WTA Madrid. Jucătoarea care a egalat performanța fantastică a Simonei Halep
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit joi o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o...
#Simona Halep, #turneu tenis Dubai, #Svitolina, #Gabriela Ruse tenis rezultate , #WTA