Simona Halep, eliminata de la Cincinnati dupa o batalie de zile mari

Vineri, 16 August 2019, ora 04:10
50103 citiri

Simona Halep a parasit turneul de la Cincinnati, SUA, in faza optimilor de finala, romanca fiind invinsa insa dupa o batalie de zile mari.

O reprezentanta a gazdelor, Madison Keys, a reusit sa o surclaseze pe romanca in trei seturi superbe, scor 6-1, 3-6, 7-5.

Sportiva noastra a inceput foarte prost meciul disputat joi noaptea, cedand primul set aproape fara lupta, cu un categoric 1-6 ce nu ne dadea foarte multe sperante.

A reusit insa sa isi revina, asa cum a facut-o de mai multe ori, in cel de-al doilea, pe care si l-a adjudecat chiar mai usor decat o arata scorul cu 6-3.

Decisivul a fost extrem de intens, cu multe rasturnari de situatie.

Keys a sprintat in prima faza, distantandu-se la 3-0 aproape pe nesimtite. Americanca a condus chiar cu 40-0 pe serviciul Simonei si se parea ca va reusi un dublu break ce ii va asigura biletele pentru sferturi.

N-a fost sa fie pentru fostul numar unu WTA a revenit superb, a egalat la trei si si-a jucat sansa pana la capat. A aparat chiar o minge de meci in game-ul zece, dar nu a mai putut face nimic cateva minute mai tarziu, cand Madison Keys a dat lovitura decisiva.

Halep este eliminata asadar de la Cincinnati mai repede decat ne asteptam, insa a dat dovada in mai multe randuri de o putere de lupta care ne da sperante pentru US Open, mai ales daca si problemele medicale vor fi depasite.

Simona Halep - Madison Keys 1-6/ 6-3/ 5-7

04:10 - Break, set si meci, Madison Keys!

04:04 - Inca un game pe muchie, de aceasta data castigat de Keys. Oare cine va ceda prima?

04:00 - Uf, cate emotii! Simona isi face serviciul si trimite "decisivul" in prelungiri.

03:51 - Game Keys si Simona serveste pentru a ramane in meci.

03:48 - Game pe serviciu si pentru Halep! Tensiunea atinge cote maxime pe final de meci.

03:43 - Keys isi revine si puncteaza cu un game pe propriul serviciu.

03:40 - Game Halep si avem egalitate la trei!

03:37 - Halep castiga un game de mare, mare lupta si se apropie de adversara! Poate a fost momentul decisiv al partidei!

03:30 - Simona salveaza mingi de break si isi face serviciul intr-un moment extrem de important!

03:22 - Game pentru americanca.

03:20 - Break Keys si incep emotiile pentru noi.

03:15 - Keys incepe setul trei cu un game castigat pe serviciu.

03:11 - Game la zero si set pentru Simona Halep! Urmeaza "decisivul"!

03:10 - Break Halep! Simona va servi acum pentru set!

03:02 - Break Keys! Madison revine in joc pe fondul unei evolutii oscilante a Simonei.

02:59 - Americanca isi face serviciul dupa o pauza in care a cerut ajutorul antrenorului.

02:55 - Game Halep! Romanca reuseste in sfarsit sa concretizeze breakul!

02:52 - Break Halep! Simona reuseste sa castige un game complicat din nou si se poate distanta.

02:45 - Rebreak rapid facut de Keys, care va servi acum pentru a egala la doi.

02:42 - BREAK HALEP! Romanca da semne ca isi revine dupa un prim set extrem de slab.

02:27 - Simona incepe setul secund cu un game dificil pe propriul serviciu pe care reuseste totusi sa il castige.

02:32 - Game si set, Madison Keys!

02:28 - Al doilea break pentru Keys si americanca serveste pentru castigarea primului set!

02:25 - Keys isi face inca o data serviciul si presiunea se muta pe sportiva noastra.

02:23 - Halep greseste prima si americanca reuseste primul break al partidei!

02:19 - Keys isi face inca o data serviciul.

02:17 - Simona merge mai bine cu serviciul si egaleaza la unu fara mari probleme.

02:14 - Keys isi face serviciul dupa un game complicat.

02:10 - Incepe partida! Keys este prima la serviciu!

02:00 - Au intrat pe teren cele doua sportive.

INFO: Va fi cea de-a 6-a intalnire directa intre cele doua tenismene, scorul fiind categoric favorabil Simonei, cu 5-1.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...