Simona Halep e devastatoare la Wimbledon. Calificare-fulger în careul de ași. Cu cine va juca în semifinale

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 16:43
10378 citiri
Simona Halep

Simona Halep (18 WTA și cap de serie 16) s-a calificat miercuri în semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

În primul meci de pe terenul central, Simona Halep a învins-o categoric pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și cinci minute.

În setul 2, Simona Halep a servit pentru meci la 5-2, dar a pierdut ghemul de serviciu. La 5-4, când Simona a servit din nou pentru meci, Anisimova a avut trei mingi de break, pe care Simona le-a anihilat în mod miraculos și a reușit să închidă meciul. Experiența superioară în turneele mari a ajutat-o pe jucătoarea noastră.

În semifinale, Simona Halep va evolua joi cu jucătoarea din Kazahstan Elena Rîbakina, locul 23 WTA şi cap de serie 17.

Rîbakina a trecut în sferturi de sportiva australiană Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3, într-o oră şi 51 de minute.

În prima semifinală de la Wimbledon vor evolua Ons Jabeur (Tunisia) și Tatjana Maria (Germania).

Cine e fosta mare jucătoare care a refuzat-o pe Simona Halep la următorul turneu major: ”Hotărâm cu atenție”
Jucătoarele germane de tenis Angelique Kerber, Tatjana Maria şi Laura Siegemund au primit wild card pentru turneul WTA de la Stuttgart, de luna viitoare, fel ca britanica Emma Răducanu, fostă...