Simona Halep e cu ochii pe Indian Wells. Cădere abruptă în clasament pentru româncă

Luni, 13 Martie 2023, ora 12:09
3333 citiri
Simona Halep

Absentă de la Indian Wells 2023 din cauza suspendării pentru dopaj, Simona Halep (31 de ani, 19 WTA) va ieși în această săptămână din Top 20 mondial, ea urmând să sufere o cădere abruptă în ierarhia tenisului feminin.

Semifinalistă în 2022 la Indian Wells, Simona Halep a pierdut astfel numeroase puncte și a fost depășită de mai multe rivale în clasamentul live, ediția din acest an a turneului californian fiind în plină desfășurare.

Ca urmare, cel puțin deocamdată, Simona Halep se află pe locul 25 în clasamentul care va fi publicat lunea viitoare, iar românca mai poate fi depășită de tenismene precum Paula Badosa și Bianca Andreescu, aflate încă pe tablou la Indian Wells.

Retragerea Simonei Halep, în presa internațională: ”A fost un loc bun de vânătoare”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor. “Halep, aflată pe locul 1.146 în clasamentul WTA,...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...