Discursul Simonei Halep după victoria senzațională de la US Open: ”V-am simțit lipsa”. Reacția fanilor americani

Vineri, 03 Septembrie 2021, ora 21:03
7286 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, s-a calificat pentru a patra oară în carieră în optimile de finală ale US Open, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 7-6 (11), 4-6, 6-3, pe jucătoarea din Kazahstan Elena Rybakina, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 19.

La final, Simona Halep a vorbit despre meci și despre perioada grea din ultimii doi ani, impresionând spectatorii aflați în tribune.

”A fost un meci foarte greu pentru mine. Știam că așa va fi, am mai jucat împotriva ei, știam că pune presiune pe adversar. În setul al doilea nu mi-a ieșit, dar am știut că trebuie să mă bat până la final în decisiv.

Încă sunt departe de potențialul meu, e greu să joci la cel mai înalt nivel după trei-patru luni de pauză. Mă ajută însă să joc în fața unui asemenea public. V-am simțit lipsa, au fost doi ani foarte grei, vă mulțumesc că ați venit și vă aștept în turul următor”, a spus Halep, care a fost aplaudată la scenă deschisă de public.

A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...