Simona Halep a debutat la Cincinnati cu o victorie dramatică, smulsă în setul decisiv. Cine e viitoarea adversară

Miercuri, 17 August 2022, ora 05:17
9106 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 6 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati.

Halep a trecut în runda inaugurală de Anastasia Potapova, locul 54 WTA, care a ajuns pe tabloul principal în calitate de lucky loser, scor 6-4, 3-6, 6-3, după două ore şi 11 minute de joc. Meciul a fost întrerupt de ploaie, în primul set, la scorul 2-2.

În turul doi, Halep va evolua contra unei alte rusoaice, Veronika Kudermetova, locul 20 mondial.

Cele două s-au mai întâlnit de trei ori, de fiecare dată impunându-se sportiva din România.

Pentru accederea în turul doi la Cincinnati, Halep va primi 16.340 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...
O nouă cădere pentru Simona Halep în clasamentul WTA. Câte românce avem în Top 100
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Simona Halep a suferit o nouă cădere, de două...