Simona Halep este în optimi la Australian Open după un meci fabulos. Românca a distrus-o pe Kovinic din Muntenegru

Sambata, 22 Ianuarie 2022, ora 00:04
17425 citiri
Simona Halep . Foto: Facebook / Australian Open

Simona Halep s-a calificat în optimi la Australian Open după victoria în fata tenismenei din Muntenegru, Danka Kovinic, 6-2, 6-1.

Simona Halep a făcut un nou meci solid la Melbourne Park, confirmând forma bună în care se află. Totuşi, ea a întâlnit în turul al treilea o jucătoare muncitoare, dar lipsită de anvergura unei campioane. Kovinic, 27 de ani, aleargă, se zbate, reuşeşte uneori puncte spectaculoase, dar sâmbătă a greşit mult şi a fost depăşită clar de sportiva română, poate şi din cauza eforului depus în dificilul meci jucat în manşa anterioară, când s-a impus în faţa Emmei Răducanu, în trei seturi disputate.

Fostul lider WTA a etalat pe John Cain Arena acelaşi joc ofensiv arătat în acest an în Australia. Agresivă de pe fundul terenului, Halep şi-a ţinut rivala în mişcare cu diagonale precise şi cu lovituri variate.

Simona Halep este neînvinsă în 2022, ea câştigând până acum opt meciuri consecutive. De asemenea, jucătoarea română nu a cedat vreun set la primul grand slam al anului.

Halep a reuşit break-ul în primul set la 1-1, dar Kovinici a făcut rebreak. Românca a mai câştigat o dată pe serviciul adversarei şi a deblocat o serie de şase ghemuri câştigate la rând. După primele patru, ea a luat setul, scor 6-2, în 29 de minute.

Setul al doilea a început cu 2-0 pentru sportiva de 30 de ani, apoi Kovinic a punctat şi ea pe tabelă. La 3-1, Halep a reuşit al doilea break, după un ghem lung, şi acesta consolidat cu serviciul, urmând apoi ghemul de încheiere al meciului, cu 6-1, după 65 de minute de joc.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 328.000 de dolari australieni (207.000 de euro) şi cu 240 de puncte WTA.

Simona Halep face game la 0, 5-1

Halep face break și câștigă setul doi, 6-1 și meciul.

Jucătoarea care a sărit în apărarea Simonei Halep și-a anunțat retragerea. Ce record fabulos deține în WTA
Franţuzoaica Alizé Cornet se va retrage după Openul Franţei, a anunţat la Canal+, sâmbătă seara. Aflată pe locul 11 în lume în 2009, Alizé Cornet şi-a lăsat amprenta asupra tenisului...
Eliminată fără drept de apel la Madrid, Sorana Cîrstea a vorbit despre Simona Halep: ”Capitol închis”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la...
#Simona Halep, #Simona Halep Australian Open, #Simona Halep adversara, #Australian Open rezultate , #Australian Open