Simona Halep avanseaza la Roland Garros dupa un meci palpitant

Miercuri, 25 Mai 2016, ora 13:33
69938 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul trei de la Roland Garros, dupa ce a invins-o pe Zarina Diyas (locul 90 WTA, Kazakhstan), la capatul unui meci palpitant.

Jucatoarea noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-6 (5), 6-2, dupa un meci ce a durat aproximativ o ora si jumatate.

Sportiva noastra a avut o evolutie in care a alternat momentele bune cu cele rele. In special inceputul a fost dificil, intrucat Simona a avut reale probleme in a-si face serviciul.

Simona a compensat insa cu o agresivitate pe serviciul adversarei, profitand si de faptul ca aceasta a comis multe greseli nefortate.

Ambele jucatoare si-au pierdut serviciul de trei ori in primul set, care s-a decis in cele din urma la tie-break, unde experienta Simonei a facut diferenta.

In setul secund, Simona a fost mult mai consistenta in joc, iar Diyas s-a pierdut pe final.

In turul urmator, Simona se va duela cu japoneza Naomi Osaka, ocupanta locului 101 in clasamentul mondial.

La doar 18 ani, japoneza este considerata o stea in ascensiune in tenisul mondial. Ea nu s-a mai duelat cu Simona pana in prezent.

Partida dintre Simona Halep si Naomi Osaka se va disputa cel mai probabil vineri, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Pentru calificarea in turul trei, Simona si-a asigurat deja un cec in valoare de 102.000 de euro.

HALEP - DIYAS 7-6 (5), 6-2

13:33 - VICTORIE!!! Simona castiga acest meci complicat si se califica in turul trei!

13;33 - Au mai ramas doua mingi de meci!

13:33 - Trei mingi de meci pentru Simona!

13:30 - Game fara emotii pentru Simona, scorul devine 5-2!!!

13:27 - Diyas isi face serviciul si scorul devine 2-4, dupa un game pe muchie de cutit.

13:27 - Game foarte echilibrat, Simona a ajuns la deuce pe serviciul Zarinei.

13:23 - Game alb pentru Simona si scorul devine 4-1!!!

13:21 - Trei mingi de 4-1 pentru Simona!

13:21 - Start bun de game pentru Simona, care are 30-0 pe propriul serviciu.

13:20 - BREAK Simona!!! Romanca are 3-1 dupa un game superb.

13:20 - Doua mingi de break pentru Simona!

13:19 - Simona incepe bine acest game si are 30-15.

13:16 - Rebreak la zero facut de Diyas.

13:16 - Trei mingi de rebreak pentru Diyas.

13:15 - BREAK Simona!!! Romanca face break-ul dupa un game foarte echilibrat si conduce cu 2-0 in setul secund!

13:14 - A treia minge de break pentru Simona din acest game electrizant.

13:12 - Simona rateaza prima sansa de break, dar mai beneficiaza de inca una.

13:11 - Minge de break pentru Simona!!!

13:09 - Game echilibrat, Simona a ajuns la deuce pe serviciul kazahei.

13:07 - Simona isi face serviciul si conduce cu 1-0 in setul secund.

13:06 - Simona incepe in forta setul secund, are trei mingi de 1-0.

13:03 - SET SIMONA!!! Romanca ia primul set la tie-break, dupa aproape o ora de joc palpitant! La tie-break s-a impus la cinci!

12:54 - Simona isi face serviciul la zero si primul set se va decide la tie-break.

12:54 - Trei mingi de 6-6 pentru Simona.

12:51 - Ziyas nu are probleme la serviciu si conduce cu 6-5.

12:49 - Diyas face break si egaleaza la cinci.

12:48 - Trei mingi de break pentru Diyas.

12:46 - Break pentru Simona!!! Romanca revine superb dupa ce a fost condusa cu 4-1 si va servi pentru castigarea primului set!

12:45 - Doua mingi de break pentru Simona!!!

12:41 - Dupa un game pe muchie de cutit, Simona isi face serviciul si egaleaza la patru!

12:40 - Simona salveaza mingea de break.

12:39 - Minge de break pentru Diyas.

12:35 - Simona face break si revine in set!

12:35 - Minge de break pentru Simona!

12:31 - Simona face cel mai bun game din acest meci, scorul este 2-4.

12:28 - Game alb facut de Diyas, care se distanteaza la 4-1.

12:26 - Diyas face break si conduce cu 3-1.

12:25 - Minge de break pentru Diyas.

12:20 - Simona face break si scorul este 2-1 pentru Diyas!

12:19 - Simona rateaza prima minge de break, dar mai beneficiaza de inca una.

12:18 - Minge de rebreak pentru Simona.

12:15 - Diyas face break si are 2-0.

12:14 - Trei mingi de break pentru Diyas.

12:12 - Diyas isi face serviciul cu ceva emotii si are 1-0.

12:09 - A inceput partida!

12:08 - Ziyas va servi prima.

12:08 - Cele doua jucatoare sunt la incalzire.

12:02 - Avem imagini de la Paris! Jucatoarele se pregatesc sa intre pe teren.

Info: Partida incepe la ora 12:00

Confruntarea are loc pe arena Philippe-Chatrier si este prima a zilei de miercuri, astfel ca doar o eventuala ploaie ar putea duce la o intarziere.

Zarina Diyas ocupa locul 90 in clasamentul WTA si a pierdut ambele intalniri cu Simona Halep.

Meciul este televizat de Eurosport Romania.

Invingatoarea o va intalni in turul trei pe castigatoarea dintre Mirjana Lucici-Baroni (51 WTA) si Naomi Osaka (101 WTA).

Simona Halep, interzis la Roland Garros? "Ar putea fi ignorată"
Clasamentul nu îi permite Simonei Halep să se înscrie la Roland Garros, așa că singura șansă a ei ar fi să primească un wild-card. Simona Halep se pregătește pentru turneul de la...
Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
#Simona Halep Roland Garros, #Simona Halep Roland Garros LIVE, #Simona Halep Zarina Diyas, #Simona Halep Zarina Diyas live, #televizare Simona Halep Zarina Diyas , #Roland Garros