Simona Halep și-a aflat posibila adversară din turul doi la Roland-Garros. Când debutează românca la Paris

Luni, 23 Mai 2022, ora 15:35 4507 citiri
Qinwen Zheng

Chinezoaica Qinwen Zheng, locul 74 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-1, pe jucătoarea belgiană Maryna Zanevska, locul 62 WTA, şi s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, fază în care ar putea evolua cu Simona Halep, locul 19 WTA.

Zheng s-a impus după un meci care a durat 71 de minute. Halep trebuie să treacă de prima manşă pentru a juca împotriva sportivei din China, pe care a învins-o, la începutul anului, cu 6-3, 6-2, în semfinale la Melbourne Summer Set 1.

Până atunci, românca, favorita numărul 19, va trebui să o învingă, marţi, pe germana Nastasja Schunk, locul 167 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser.