Romania iese din Grupa Mondiala a Fed Cup dupa o infrangere clara cu Germania

Duminica, 17 Aprilie 2016, ora 20:29
59277 citiri

Echipa de Fed Cup a Romaniei paraseste Grupa Mondiala dupa numai un an, "tricolorele" pierzand clar barajul cu Germania disputat la Cluj.

Nemtoaicele s-au impus cu scorul de 4-1, singurul punct al Romaniei fiind adus de Simona Halep.

Dupa rezultatele pozitive de sambata, fanii Romaniei asteptau increzatori meciurile de duminica, sperand ca fetele noastre vor obtine cele doua puncte necesare pentru victorie.

N-a fost insa deloc asa, Germania demonstrand ca este o echipa prea puternica in momentul de fata.

Campioana de la Australian Open, Angie Kerber, a adus al doilea punct pentru nemti in primul meci al zilei, invingand-o fara drept de apel pe Simona Halep cu un dublu 6-2.

La final, Simo a acuzat accidentarea suferita in partida de sambata, sustinand ca n-a putut evolua la nivelul ei maxim.

A doua partida a zilei ne-a adus-o in teren pe Monica Niculescu, aceasta fiind preferata la simplu in locul Irinei Begu. Romanca a inceput excelent disputa cu Andrea Petkovic, castigand primul set la zero si avand doua mingi de meci in cel de-al doilea, insa a cedat fizic pe final si a parasit terenul invinsa.

Deja victorioasa, Germania si-a adjudecat su punctul 4 in intalnirea de dublu, cuplul Beck/ Goerges salvand de asemenea o minge de meci in setul al doilea al disputei cu Begu si Dulgheru.

Cele doua nemtoaice s-au impus in cele din urma dupa super tie-break, contribuind la victoria clara a Germaniei.

In urma acestui rezultat, Romania revine in Grupa Mondiala II a Fed Cup si va lupta anul viitor pentru promovare.

Romania - Germania 1-4

Begu/ Dulgheru - Beck/ Goerges 7-6 (5), 6-7 (4), 7-10

20:28 - Set si meci, Beck si Goerges!

20:13 - Castiga nemtoaicele setul doi la tie-break. Vom avea un super tie-break pentru a decide echipa invingatoare.

20:05 - Ratam o minge de set, iar acest act secund va fi decis tot in tie-break.

19:55 - BREAK ROMANIA! Scapam dintr-o situatie dificila si egalam inca o data.

19:51 - BREAK GERMANIA! Iata cum nemtoaicele au sansa de a castiga setul doi.

19:46 - Si avem din nou egalitate, de aceasta data la 4.

19:42 - REBREAK GERMANIA! Nemtoaicele nu se lasa in acest set secund.

19:39 - BREAK ROMANIA! Vine, in sfarsit, si ruperea echilibrului!

19:32 - Irina are ceva probleme musculare si in pauzele dintre game-uri primeste ingrijiri medicale.

19:23 - Se pare ca avem un nou set echilibrat, in care fiecare pereche isi face serviciul.

19:16 - Incepem bine setul al doilea.

19:10 - Castiga foarte greu primul set Irina si Alexandra!

19:02 - Un prim set atat de echilibrat nu poate fi decis decat la tie-break.

18:51 - Avem egalitate la 5, echilibrul se mentine.

18:48 - Isi fac serviciul cu greu jucatoarele din Germania, iar presiunea este acum pe romance.

18:35 - Romancele au avut sansa breakului, insa pana la urma Beck si Goerges s-au impus.

18:24 - Isi fac din nou serviciul nemtoaicele.

18:19 - Game si pentru romance, echilibrul se mentine.

18:15 - Jucatoarele din Germania sunt primele care isi fac serviciul.

18:12 - BREAK GERMANIA! Nemtoaicele egaleaza rapid.

18:07 - BREAK ROMANIA! Inceput perfect pentru Begu si Dulgheru!

18:05 - Incepe partida!

17:55 - Intra in arena cele patru jucatoare. Sala este insa destul de goala, multi spectatori parasind Polivalenta din Cluj.

17:40 - Irina Begu si Alexandra Dulgheru vor juca pentru Romania la dublu, intr-o disputa pentru palmares, din pacate.

Monica Niculescu - Andrea Petkovic 6-0/ 6-7 (1) / 3-6

17:23 - Break, set si meci Andrea Petkovic!

17:19 - Petkovic este prima care isi face serviciul si este la un game de victorie!

17:09 - BREAK PETKOVIC! Caruselul acesta nebun continua. Cine va castiga decisivul?

17:06 - BREAK NICULESCU! Ce nebunie de set avem!

17:02 - BREAK PETKOVIC! Niciuna dintre jucatoare nu reuseste sa isi faca serviciul.

16:52 - BREAK NICULESCU! Romanca nu renunta la lupta si egaleaza din nou!

16:52 - BREAK PETKOVIC! Monica isi pierde serviciul si ii permite adversarei sa preia conducerea.

16:49 - REBREAK NICULESCU! Monica egaleaza rapid.

16:39 - BREAK PETKOVIC! Nemtoaica incepe perfect setul decisiv.

16:30 - Petkovic se impune clar in tie-break si vom avea un set decisiv.

16:22 - BREAK PETKOVIC! Setul al doilea va fi decis la tie-break.

16:15 - BREAK NICULESCU! Monica va servi acum pentru castigarea partidei!!!

16:11 - Game pentru Niculescu si presiunea se muta acum pe Petkovic.

16:06 - Isi face Petkovic serviciul si o obliga acum pe Niculescu sa faca acelasi lucru.

16:01 - Game Niculescu, iar scorul devine 4-4 in setul al doilea!

15:55 - BREAK NICULESCU! Romanca face un meci cu adevarat mare!

15:51 - Game Niculescu, dar romanca are nevoie de break.

15:41 - Din pacate nemtoaica isi face serviciul si se distanteaza la 4-1.

15:36 - BREAK PETKOVIC! Lucrurile se complica in setul secund pentru noi.

15:32 - Petkovic reuseste al doilea game.

15:28 - Monica isi face serviciul.

15:23 - Petkovic reuseste primul sau game in debutul actului secund.

15:16 - Game si set Monica Niculescu! FABULOS!

15:12 - BREAK NICULESCU! Incredibil cum joaca Monica in acest prim set!

15:07 - Game Niculescu! Monica se distanteaza serios in acest prim set, iar publicul are o reactie pe masura.

15:05 - Apar si primele momente mai tensionate la Cluj, dupa ce arbitrul de scaun da afara o minge a lui Petkovic. Capitanul nejucator al Germaniei protesteaza destul de vehement, iar publicul huiduie.

15:01 - BREAK NICULESCU! Monica face spectacol la Cluj! Sa speram ca va parasi terenul invingatoare.

14:57 - Monica isi concretizeaza breakul cu un game reusit pe propriul serviciu.

14:52 - BREAK NICULESCU! Monica incepe excelent aceasta partida!

14:45 - Incepe partida! Monica trebuie sa castige!

14:35 - Intra in teren cele doua sportive. Aplauze la scena deschisa pentru Monica.

14:28 - Schimbare in echipa Romaniei, Monica Niculesc fiind aleasa sa joace in locul Irinei Begu in fata lui Petkovic.

14:20 - Sansele Romaniei de a ramane in Grupa Mondiala depind acum de Irina Begu, care trebuie sa castige in fata lui Petkovic pentru a trimite duelul in jocul decisiv.

Simona Halep - Angelique Kerber 2-6/ 2-6

Fed Cup: Simona Halep pierde fara drept de apel in fata lui Kerber

14:12 - Meci Angelique Kerber! Campioana de la Australian Open se impune fara probleme in aceasta partida!

14:08 - Angie defileaza in aceasta partida.

14:04 - BREAK KERBER! In momentul de fata, partida pare jucata.

13:59 - Kerber isi face serviciul, in timp ce Simona se uita tot mai des spre glezna la care s-a accidentat sambata.

13:56 - Halep reuseste sa isi faca serviciul cu mari emotii. Egalitate la 2.

13:50 - Kerber isi face serviciul si preia conducerea.

13:48 - REBREAK KEBER! Angie reintra in acest set intr-o maniera impresionanta,

13:45 - BREAK HALEP! Simona incepe excelent setul al doilea!

13:41 - Break si set Angelique Kerber! Simona a fost mult prea defensiva si ezitanta in acest prim set.

13:37 - Halep are sansa breakului, rateaza si nemtoaica se distanteaza la 5-2 in primul set.

13:30 - BREAK KERBER! Simona are sansa de a egala, insa rateaza incredibil si nemtoaica reuseste al doilea break al ei din acest meci.

13:22 - REBREAK HALEP! Simona se repliaza rapid si castiga pe serviciul adversarei!

13:19 - BREAK KERBER! Nemtoaica este prima care rupe echilibrul acestui set si Simona reactioneaza nervos.

13:14 - Kerber isi face serviciul pentru a doua oara, insa cu destul de multe emotii.

13:08 - Simona isi face si ea serviciul la zero. Frumoasa revansa.

13:06 - Angie incepe meciul cu un game la zero pe propriul serviciu.

13:04 - Incepe partida! Kerber este prima care serveste!

12:57 - Intra in teren cele doua sportive. Simona primeste ovatii din partea spectatorilor.

12:55 - Atmosfera superba la Cluj, sala este plina si asteptam meciul. In tribune se afla si Gica Popescu.

12:45 - Pana cand vor incepe emotiile pentru noi, sa vedem ce s-a mai intamplat in Fed Cup. Statele Unite revin in Grupa Mondiala dupa o victorie clara cu Australia, iar Ucraina si-a asigurat prezenta in Grupa Mondiala II, trecand de Argentina.

12:15 - Iata cum se umple Polivalenta din Cluj in zi de meci.

Fed Cup: Simona Halep obtine o victorie electrizanta cu Petkovici si Romania egaleaza Germania

INFO: Scorul este egal dupa partidele din prima zi, atunci cand Irina Begu a fost invinsa de Angie Kerber, iar Simona Halep a trecut de Andrea Petkovic.

INFO: Programul zilei este urmatorul - Simona Halep vs. Angelique Kerber, urmat de Irina Begu vs. Andrea Petkovic si de A. Dulgheru/ M. Niculescu - A. Beck/J. Goerges. Partidele incep de la ora 13:00.

INFO: La TV, meciurile pot fi urmarite pe postul DolceSport.

Candidatul Dreptei Unite la Primăria Iași: Lupta se va da ”între mafia lui Chirică și ieșenii onești, care nu fură și nu-i iubesc pe toți”
Candidatul Alianţei Dreapta Unită la Primăria Iaşi, Marius Bodea, a declarat după înregistrarea candidaturii sale la Biroul Electoral Municipal că pe 9 iunie bătălia se va da „între...
Gabriela Firea: ”Mă bazez foarte mult pe bucureşteni, pe cei care sunt nemulţumiţi de ineficienţa actualului primar” VIDEO
Gabriela Firea, candidata PSD la Primăria Capitalei a afirmat că este optimistă şi convinsă că bucureştenii doresc un primar dinamic, eficient, care să fie permanent pe teren, în mijlocul...
#Fed Cup Romania Germania, #Halep Kerber Fed Cup, #Begu Petkovic Fed Cup , #Fed Cup