Avem două românce în semifinale la Birmingham. Simona Halep și-a spulberat adversara din sferturi

Vineri, 17 Iunie 2022, ora 19:45
7265 citiri
Simona Halep

Tenismena Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie 2, a întâlnit-o vineri pe Katie Boulter (Marea Britanie, 141 WTA), în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Birmingham.

Meciul a fost câștigat categoric de jucătoarea noastră, Simona Halep impunându-se cu 6-4, 6-1, după o oră și 16 minute de joc.

În semifinale, Simona Halep va evolua împotriva învingătoarei din duelul Camila Giorgi (Italia) - Beatriz Haddad Maia (Brazilia).

În a doua semifinală e calificată deja Sorana Cîrstea, după ce românca a învins-o pe croata Donna Vekic cu 5-7, 6-3, 6-4.

Cîrstea (32 ani, 36 WTA), a şasea favorită, s-a impus după două ore şi jumătate, în care a reuşit 5 aşi, dar a comis şi 11 duble greşeli, la fel ca adversara sa.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Daiana Iastremska (Ucraina) sau Shuai Zhang (China/N.8).

Așadar, putem avea o finală românească la Birmingham, între Simona Halep și Sorana Cîrstea.

Simona Halep, la coada clasamentului WTA. Pe ce loc este acum românca
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea a coborât un loc şi este pe 30,...
S-a scris istorie la WTA Madrid. Jucătoarea care a egalat performanța fantastică a Simonei Halep
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit joi o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o...