Dublă dezamăgire pentru Simona Halep la Wimbledon. Pe ce loc fruntaș ar fi putut urca românca dacă se acordau puncte

Joi, 07 Iulie 2022, ora 19:51
5307 citiri
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a fost învinsă de kazaha Elena Rybakina, cu 6-3, 6-3, joi, în penultimul act la All England Club.

Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, s-a înclinat după o oră şi 17 minute.

Campioană la Londra în 2019, Simona Halep, care în 2021 nu a participat la Wimbledon, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată), a încheiat astfel o serie de 12 victorii consecutive la Grand Slam-ul pe iarbă.

Simona Halep rămâne cu un cec de 535.000 de lire sterline.

În finală, Rybakina o va înfrunta pe tunisianca Ons Jabeur, care a dispus în prima semifinală de germanca Tatjana Maria în trei seturi, 6-2, 3-6, 6-1.

Din păcate, calificarea în semifinale a Simonei Halep nu va fi răsplătită și în clasamentul mondial, oficialii WTA luând decizia de a nu se acorda puncte, ca răspuns la interzicerea rușilor și bielorușilor la Grand Slam-ul de la Londra.

Dacă s-ar fi acordat puncte, Simona Halep ar fi revenit începând de luni în Top 10 WTA, mai exact pe locul 9.

Retragerea Simonei Halep, în presa internațională: ”A fost un loc bun de vânătoare”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor. “Halep, aflată pe locul 1.146 în clasamentul WTA,...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...