Cine e adversara Simonei Halep în sferturi la Melbourne. A fost la un pas de titlul olimpic și e în vârful carierei la 29 de ani

Joi, 06 Ianuarie 2022, ora 15:18
4500 citiri
Viktorija Golubic

Simona Halep (20 WTA, cap de serie 2) va evolua vineri în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 1 cu Viktorija Golubic din Elveţia, locul 43 WTA.

Joi, elvețianca a întrecut-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe olandeza Lesley Pattinama Kerkhove, locul 158 WTA, venită din calificări.

Meciul Halep - Golubic va începe în jurul orei 04.00, pe Rod Laver Arena, după meciul Irina Begu - Amanda Anisimova, sfert de finală la Melbourne Summer Set 2.

Viktorija Golubic e o tenismenă de 29 de ani care se află în acest moment pe cel mai bun loc al carierei în clasamentul mondial, poziția a 43-a. Ea are în palmares un singur titlu WTA, cucerit în 2016, la Lausanne.

Anul 2021 a fost cel mai reușit pentru Golubic, fiind încununat de finala olimpică disputată la Tokyo, în proba de dublu. În pereche cu compatrioata Belinda Bencic, Golubic a pierdut medalia de aur în fața cehoaicelor Krejcikova și Siniakova, scor 5-7, 1-6.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Jucătoarea care a sărit în apărarea Simonei Halep și-a anunțat retragerea. Ce record fabulos deține în WTA
Franţuzoaica Alizé Cornet se va retrage după Openul Franţei, a anunţat la Canal+, sâmbătă seara. Aflată pe locul 11 în lume în 2009, Alizé Cornet şi-a lăsat amprenta asupra tenisului...