Cât de aproape e Simona Halep de revenirea în Top 10 WTA. Ce trebuie să se întâmple la Toronto

Vineri, 12 August 2022, ora 14:18
4822 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 15 WTA şi favorită 15, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Toronto, cu premii totale de 2,5 milioane de dolari.

În optimi, Halep a învins-o pe sportiva elveţiană Jil Teichmann, numărul 21 mondial, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi jumătate.

În faza următoare, românca o va întâlni pe Coco Gauff (SUA), locul 11 WTA, meci care va avea loc vineri, de la ora 20.00.

În clasamentul WTA Live, Simona Halep a urcat un loc, până pe 14, și se apropie de revenirea în Top 10 WTA.

Astfel, dacă va ajunge în finală, românca va fi matematic, începând de luni, în Top 10 WTA, iar dacă va câștiga trofeul în Canada, va urca până pe poziția a șasea în lume.

Retragerea Simonei Halep, în presa internațională: ”A fost un loc bun de vânătoare”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor. “Halep, aflată pe locul 1.146 în clasamentul WTA,...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...