Adio în lacrimi pentru o legendă a Jocurilor Olimpice de iarnă. Ce s-a întâmplat la Beijing FOTO

Vineri, 11 Februarie 2022, ora 20:26
4443 citiri
Shaun White

Japonezul Ayumu Hirano (23 ani) a câştigat medalia de aur în concursul masculin de snowboard halfpipe din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing, succedându-i în palmares americanului Shaun White, legenda acestui sport, care s-a clasat pe locul al patrulea la ultima competiţie din cariera sa.

Hirano, vicecampion olimpic la JO 2014 (Soci), precum şi în urmă cu patru ani, la PyeongChang, unde victoria i-a revenit lui White, a urcat de această dată pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, graţie unei evoluţii foarte bune în ultimul său "run", care i-a adus 96,00 puncte.

Sportivul nipon a reuşit, astfel, să-i devanseze pe australianul Scott James (92,50 puncte) şi pe elveţianul Jan Scherrer (87,25 puncte) care au intrat în posesia medaliilor de argint, respectiv bronz. Kaishu Hirano, fratele lui Ayumu, a ocupat locul 9.

La competiţia sa de adio, Shaun White (35 ani) a avut o evoluţie bună, reuşind un scor de 85,00 puncte în cea de-a doua manşă, însă i-au lipsit 2,25 puncte pentru a urcat pe podiumul olimpic pentru a patra oară în carieră, după ce a cucerit aurul la Torino (2006), Vancouver (2010) şi PyeongChang (2018).

Ultimul său "run" a durat însă doar câteva secunde, americanul dezechilibrându-se şi căzând după a doua săritură de pe traseu. La final de carieră, Shaun White a fost vizibil emoționat, stăpânindu-și cu greu lacrimile.