Formula 1: Sergio Perez se impune în Azerbaidjan și strânge distanța față de Verstappen. Se încinge duelul între piloții Red Bull

Duminica, 30 Aprilie 2023, ora 15:59
2335 citiri
Sergio Perez

Mexicanul Sergio Perez a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului și s-a apropiat în clasamentul general de coechipierul lui.

Sergio Perez (Red Bull Racing) a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului pe circuitul stradal de la Baku. Mexicanul a plecat de pe locul trei, l-a depășit mai întâi pe Charles Leclerc (Ferrari), apoi a profitat de o intrare a safety car-ului și a trecut și de Verstappen.

Până la final, directorul Red Bull, Christian Horner, nu a intervenit, iar Sergio Perez nu i-a cedat locul dublului campion mondial.

Va fi interesant de văzut dacă lui Perez i se va permite până la final să se lupte cu coechipierul lui.

Deocamdată, Verstappen are 93 de puncte în clasamentul general, iar Perez 87.

Ordinea finală din Azerbaidjan: 1.Sergio Perez (Red Bull), 2. Max Verstappen (Red Bull), 3. Charles Leclerc (Ferrari), 4. Fernando Alonso (Aston Martin), 5. Carlos Sainz (Ferrari), 6. Lewis Hamilton (Mercedes), 7. Lance Stroll (Aston Martin), 8. George Russell (Mercedes).

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...
#Sergio Perez, #Max Verstappen, #formula 1, #Charles Leclerc, #mare premiu azerbaidjan, #Baku , #stiri Formula 1