Serena Williams, eliminata in optimile de finala de la Cincinnati, dupa o partida care a durat doua ore si 17 minute

Miercuri, 26 August 2020, ora 09:40
5464 citiri

Jucatoarea americana de tenis Serena Williams, locul 9 WTA si cap de serie numrul 3, a fost invinsa, marti, cu scorul de 5-7, 7-6 (5), 6-1, de Maria Sakkari din Grecia, locul 21 WTA si cap de serie numarul 13, in optimile de finala ale Western&Southern Open, turneu de categorie Premier 5, mutat de la Cincinnati la New York, din cauza pandemiei de coronavirus.

Partida a durat doua ore si 17 minute.

Pentru Serena Williams, aceast a fost a doua infrangere in cinci meciuri jucate de la reluarea sezonului, toate de trei seturi. Multipla castigatoare de turnee de grand slam a mai fost intrecuta la competitia de la Lexington, in sferturi, de compatrioata ei Shelby Rogers, scor 1-6, 6-4, 7-6 (5).

La New York, Sakkari va evolua in sferturi cu britanica Johanna Konta, locul 15 WTA si cap de serie numarul 8.

O alta favorita care a parasit competitia in optimi este Arina Sabalenka din Belarus, locul 11 WTA si cap de serie numarul 5. Ea a pierdut intalnirea cu o jucatoare venita din calificari, americanca Jessica Pegula, locul 83 WTA, scor 2-6, 6-2, 3-6.

Pegula va juca in mansa urmatoare cu belgianca Elise Mertens, locul 22 WTA si cap de serie numarul 14.

Celelalte doua sferturi sunt urmatoarele: Naomi Osaka (Japonia), locul 10 WTA si cap de serie numarul 4 - Anett Kontaveit (Estonia), locul 20 WTA si cap de serie numarul 12, si Ons Jabeur (Tunisia), locul 39 WTA - Victoria Azarenka (Belarus), locul 59 WTA.

Serena Williams s-a calificat in semifinale, dar s-a retras apoi. Americanca ar fi jucat cu Ashleigh Barty

Cum trec partidele peste mesajul anticorupție aruncând în cursa pentru locale candidați certați cu legea
Deși de-a lungul timpului au spus că se delimitează de acțiunile colegilor certați cu legea, iar unii chiar au strâns electorat în jurul „luptei anticorupție”, astăzi, partidele își...
Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
#Serena Williams eliminata, #Serena Williams optimi eliminata, #Serena Williams Cincinnati , #WTA