Succes important pentru handbalul feminin românesc obținut de o echipă din provincie

Duminica, 11 Decembrie 2022, ora 18:53
2987 citiri
SCM Rm. Valcea s-a calificat in gupele European League FOTO facebook

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat duminică, pe teren propriu, în grupele European League, după ce a învins formaţia suedeză H 65 Hoors HK, scor 32-24 (19-13), şi în manşa retur din turul 3 al competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Elghoui 8 goluri, pentru SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv Tollbring 6, pentru echipa suedeză.

În tur, SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat cu 31-24, iar cu 63-48 la general se califică în grupele European League.

Această fază a fost ratată, sâmbătă, de Măgura Cisnădie, după 28-28 pe teren propriu, respectiv 24-33 în tur.

Duminică va juca returul şi formaţia Gloria Buzău, cu echipa ungară Motherson Mosonmagyarovari KC (26-29 în tur).

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc în 15 decembrie, iar meciurile vor începe în ianuarie 2023.

Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
#scm rm valcea, #calificare, #grupe, #european league, #handbal feminin, #succes , #stiri handbal