Cel mai norocos jucător de tenis: cine îl înlocuiește pe Novak Djokovic la Australian Open

Duminica, 16 Ianuarie 2022, ora 09:31
4954 citiri
Salvatore Caruso și Rpger Federer

Novak Djokovic rămâne cu viza anulată și nu poate evolua la Australian Open.

Până să se ia decizia definitivă, sârbul intrase în tragerea la sorți a turneului și fusese desemnat favorit numărul unu, turneu care începe la noapte.

Locul lui Djokovic va fi luat de un lucky-loser, un jucător care a pierdut în calificări. Iar norocosul care îi ia locul pe tablou favoritului numărul unu este italianul Salvatore Caruso.

În vârstă de 29 de ani, Salvatore este clasat pe locul 150 ATP. el pierduse în ultimul tur al calificărilor partida cu japonezul Taro. El este unul dintre partenerii de antrenament favoriți ai lui Roger Federer, bun prieten cu elvețianul.

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
Retragere de ultimă oră a liderului mondial Novak Djokovic. Ce planuri are tenismenul sârb
La fel ca anul trecut, numărul 1 mondial Novak Djokovic nu va participa la turneul Masters 1000 de la Madrid şi se va concentra pe turneul de la Roma (6-19 mai) pentru a se pregăti pentru Roland...
#salvatore caruso, #Roger Federer, #Novak Djokovic, #Australian Open , #stiri tenis