Arsenal rămâne pe primul loc în Anglia! Cum s-a terminat meciul cu West Ham

Marti, 27 Decembrie 2022, ora 08:36
1901 citiri
Saka a marcat pentru Arsenal FOTO facebook

Echipa engleză Arsenal Londra a învins luni, pe teren propriu, formaţia West Ham United, scor 3-1, într-un meci al etapei a 17-a din Premier League.

Arsenal a început meciul de pe Emirates cu un gol anulat de VAR pentru ofsaid, în minutul 5, şi a continuat cu un penalti acordat împotriva sa după ce William Saliba a comis fault în suprafaţa de pedeapsă. Era minutul 27 când Said Benrahma transforma lovitura de la 11 metri şi West Ham conducea cu 1-0.

Lucrurile s-au schimbat după pauză, când „tunarii” au egalat prin Bukayo Saka, din pasa lui Odegaard (min. 53), şi au preluat conducerea în minutul 59, cu un assist Xhaka şi gol al lui Martinelli.

În minutul 69 Eddie Nketiah a stabilit rezultatul partidei finalizând o fază superbă de atac a lui Arsenal, iar echipa antrenată de Arteta este lider în Anglia, cu 40 de puncte, având şapte puncte avans în faţa lui Newcastle şi un meci mai puţin disputat.

Cine e fostul rapidist care a învins liderul campionatului din Israel
Fotbalistul român Antonio Sefer a marcat golul prin care Hapoel Beer Sheva a învins-o pe Maccabi Tel Aviv cu scorul de 1-0, luni, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 29-a a...
Cine e românul care marchează gol după gol în străinătate
Atacantul român Andrei Ciolacu a marcat un gol pentru Birkirkara, care a învins-o pe Gudja cu scorul de 2-0 (1-0), duminică, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 23-a a campionatului...