Medalie de aur pentru gimnastica românească. Debut de vis la senioare pentru tânăra de 15 ani Sabrina Maneca Voinea

Sambata, 04 Martie 2023, ora 17:14
4911 citiri
Sabrina Maneca Voinea

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, la Cupa Mondială de la Doha.

Voinea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur. Pe podium au mai urcat Anna Lashchevska (Ucraina - 13.333) şi Emma Leonie Malewski (Germania - 13.233).

Ea este calificată şi în finală la sol.

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
Nicușor Dan îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...