Pe ce loc s-a clasat cea mai bună gimnastă din România la Cupa Mondială din Qatar

Vineri, 03 Martie 2023, ora 17:20
3296 citiri
Sabrina Voinea a terminat pe locul 5 la Doha FOTO facebook

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, vineri, în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha. Ea va mai evolua în finale la bârnă şi sol, iar Andrei Muntean, la paralele.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată cu 12.466, cu care s-a clasat pe locul 5. În calificări a obţinut a treia notă la acest aparat (13.016). Toate aplauzele au mers spre veterana acestui aparat, Oksana Chusovitina, care la 47 de ani a obţinut medalia de bronz (12.916), după Coline Devillard (Franţa, 13.800) şi Camille Rasmussen (Danemarca, 13.333).

Sabrina Voinea va mai evolua, sâmbătă, în finale la bârnă (12.966 în calificări) şi sol (13.266).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, România va fi reprezentată în finale doar de Andrei Muntean, sâmbătă, la paralele (14.133, locul 7 în calificări).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Sabrian voinea, #locul 5, #gimnastica, #cupa mondiala, #doha, #sarituri , #stiri din sport