Naționala care a câștigat prima finală din Rugby Europe. România a terminat pe locul 3

Luni, 20 Martie 2023, ora 12:58
2208 citiri
Georgia a învins Portugalia în finală

Reprezentativa Georgiei a câştigat Rugby Europe Championship 2023, după ce a învins în finală echipa Portugaliei cu scorul de 38-11 (12-11), duminică, la Badajoz (Spania), aceasta fiind prima ediție cu actualul sistem de desfășurare (grupe, semifinale și finale).

Lusitanii au deschis scorul printr-un eseu reuşit de Appleton (7), dar Georgia a marcat două eseuri prin Tabuţadze în decurs de zece minute (14, 25). La pauză, Georgia avea avantaj minim, 12-11, în urma a doua lovituri de pedeapsă transformate de Simao Bento.

În partea secundă, Lelos au controlat jocul şi au mai reuşit patru încercări, prin Mamukaşvili, Papidze, Tapladze şi G. Cikoidze, câştigând clar, cu 38-11.

În finala mică, România a întrecut echipa Spaniei cu 31-25, tot la Badajoz, terminând pe locul al treilea. Gabriel Pop a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului.

Primele trei clasate sunt şi calificate la Cupa Mondială care va avea loc la toamnă în Franţa.

În duelul pentru locurile 5-6, Olanda a dispus de Germania cu 50-28, iar Belgia a învins Polonia cu 18-17, în confruntarea pentru poziţiile 7-8.

Cum s-a descurcat România contra Franței, campioana olimpică și mondială
Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă în meci amical duminică, la Clermond-Ferrand, de reprezentativa Franţei, campioana olimpică şi mondială. Franţa s-a impus cu...
Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. Polonia, Ungaria, Slovacia și România sunt amenințate
Actuala dezbatere americană privind acordarea de asistență militară suplimentară Ucrainei se bazează în parte pe presupunerea că războiul va rămâne în impas, indiferent de acțiunile...