Mondialul feminin de rugby: finală fantastică între Noua Zeelandă și Anglia! Ritualul haka, contestat de englezoaice VIDEO

Sambata, 12 Noiembrie 2022, ora 10:27
3062 citiri
Noua Zeelandă a învins Anglia

Noua Zeelandă și Anglia s-au întâlnit în finala Campionatului Mondial de rugby feminin.

Competiția a fost găzduită în premieră de Noua Zeelandă, iar finala s-a jucat pe Eden Park din Auckland.

Englezoaicele au început mai bine meciul, cu două eseuri, însă au suferit o lovitură majoră în minutul 17, când Woodman a fost eliminată.

Meciul a rămas extrem de echilibrat și de spectaculos S-au marcat 11 eseuri, 6 pentru Ferigile Negre, 5 pentru Anglia, iar Noua Zeelandă s-a impus în cele din urmă cu 34-31.

Noua Zeelandă a cucerit astfel pentru a șasea oară trofeul, din cele nouă ediții disputate.

Înaintea partidei, Ferigile Negre au executat celebrul ritual haka. Englezoaicele s-au pus în linie, ca într-un zid, și au privit impasibile momentul.

Belgia, adversara României la Euro 2024, a făcut un meci mare pe Wembley, contra Angliei. Jucătorul care a strălucit
Reprezentativa Belgiei, adversara României la Euro 2024, a remizat cu Anglia, scor 2-2, într-un meci amical disputat, marţi, pe Wembley. Pentru Anglia au marcat Toney (17-penalti) şi...
Motivul pentru care fotbaliștii naționalei Angliei vor juca cu tricouri fără nume pe spate
Fotbaliştii naţionalei Angliei vor purta tricouri fără nume în repriza a doua a meciului amical de marţi cu Belgia, de pe stadionul Wembley, pentru a creşte gradul de sensibilizare cu...