Victorie mare pentru România la Mondialul de hochei

Luni, 01 Mai 2023, ora 08:54
5388 citiri
România a învins Lituania

Naţionala de hochei pe gheaţă a României a învins echipa Lituaniei cu scorul de 3-2 (1-2, 2-0, 0-0), duminică, pe Motorpoint Arena, în al doilea său meci de la Campionatul Mondial, Divizia I, Grupa A, de la Nottingham (Marea Britanie).

Balticii au marcat primele două goluri ale partidei, prin Emilijus Krakauskas (01:09) şi Aivaras Bendzius (15:38), după care tricolorii au înscris de trei ori, prin Matyas Kovacs (16:55), Balazs Peter (23:36, 30:07), obţinând o victorie foarte importantă.

În alt meci jucat duminică, Marea Britanie a trecut de Polonia cu 5-4, după prelungiri.

Italia şi Coreea de Sud se înfruntă în ultimul meci al zilei.

Marea Britanie este lider, cu 5 puncte, urmată de Polonia, 4 puncte, Italia, 3 puncte, România, 3 puncte, Coreea de Sud, 0 puncte, Lituania, 0 puncte.

Următoarele meciuri vor avea loc pe 2 mai, România - Coreea de Sud (14:30, ora României), Italia - Polonia (18:00) şi Marea Britanie - Lituania (21:30).

Prima clasată va promova în elita hocheiului mondial, iar ultima clasată va retrograda în Grupa B a Diviziei I, al treilea eşalon valoric.

N-a fost să fie Gibraltar! Cine e ultima adversară a României în ”liga piticilor”. De aici începe drumul spre Mondiale
Echipa națională a României a fost repartizată în Grupa 2 a Ligii C din Liga Națiunilor, ediția 2024-2025, alături de Kosovo și Cipru, iar astăzi și-a aflat ultima adversară....
Victorie fantastică pentru România, împotriva Germaniei, și sperăm la Euro. Gol decisiv Mazilu, în prelungiri
Naţionala U19, pregătită de selecţionerul Adrian Dulcea, dispută în perioada 20-26 martie meciurile de la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19....