Cum s-a terminat România - Irlanda de Nord, prima verificare a tricolorilor în drumul spre Euro 2024

Vineri, 22 Martie 2024, ora 23:43
7256 citiri
România joacă împotriva Irlandei de Nord

Naționala României a susținut vineri seară primul meci din 2024, an în care va juca și la Campionatul European. Tricolorii au întâlnit pe Arena Națională reprezentativa Irlandei de Nord, cu care a remizat, scor 1-1.

Nord-irlandezii au deschis scorul rapid, în minutul 7, pe contraatac, apoi Dennis Man a egalat în minutul 23, cu un șut puternic.

Marți, România joacă la Madrid, contra Columbiei, un alt amical. Până la Euro 2024, tricolorii vor mai juca împotriva Bulgariei (4 iunie) și Liechtensteinului (8 iunie).

La turneul final al EURO 2024, România este în grupă cu Belgia, Slovacia și învingătoarea din partida Ucraina - Islanda.

DESFĂȘURAREA LIVE

*S-a terminat meciul, scor 1-1.

*1-1 în minutul 60.

*1-1 la pauză.

*Gol România, în minutul 23, 1-1. Dennis Man înscrie cu un șut puternic din careu

*Gol Irlanda de Nord în minutul 7 (0-1), a marcat Reid, pe un contraatac.

*A început meciul, 0-0.

*Mogoș și Cicâldău sunt surprizele lui Edi Iordănescu pentru acest meci.

*Echipa de start a României: Niță - Mogoș, Drăgușin, Burcă, Manea - Stanciu, R. Marin, Cicâldău - Man, Pușcaș, Coman

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...