Cristina Neagu a revenit în naționala de handbal feminin. Cât s-a terminat partida România - Danemarca

Miercuri, 02 Martie 2022, ora 20:43
5509 citiri
Cristina Neagu. Foto: Facebook / Cristina Neagu

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă miercuri, la Mioveni, de reprezentativa similară a Danemarcei, scor 35-28 (19-13), în a treia partidă din grupa 2, faza a doua a calificărilor la Campionatul European din 2022. A fost primul meci din această campanie cu Cristina Neagu în lotul tricolor, care a revenit după aproape un an de pauză.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Pintea 6 goluri, Harabagiu 6, pentru România, respectiv Friis 10, pentru Danemarca. Neagu a marcat 3 goluri.

Tot miercuri se va juca şi cealaltă partidă a etapei din grupa 2, între Insulele Feroe şi Austria.

Anterior, în octombrie 2021, tricolorele au învins Insulele Feroe, cu 26-19, şi au remizat cu Austria, 33-33, astfel că au 3 puncte (locul 2). Lider neînvins este Danemarca, cu 6 puncte.

Etapa a IV-a programează pentru România returul cu danezele, în 5 martie, iar ultimele două meciuri vor fi cu Insulele Feroe şi Austria, în 20 aprilie, respectiv 23 aprilie.

Conflictul armat din Ucraina a determinat EHF să ia măsuri drastice privind participarea echipelor naţionale ale Rusiei şi Belarus în preliminarii, astfel că, până la noi comunicări din partea forului european, acestea nu vor juca. Rusia şi Belarus au meciuri programate în grupele lor în luna aprilie.

Primele două clasate în grupă se vor califica la turneul final, care va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, între 4 şi 20 noiembrie 2022.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Entuziasmant ce-a reușit canotajul românesc la Europenele din Ungaria. Ultima cursă, al patrulea aur pentru noi, în ”proba-regină”. Bilanțul total
Echipajul de 8+1 al României, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrânceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu a adus...
#Romania, #handbal feminin Romania, #Cristina Neagu, #Romania Danemarca handbal , #stiri Cristina Neagu