Schimbare de regulament istorică la Roland-Garros. Ce se va întâmpla în setul decisiv

Sambata, 21 Mai 2022, ora 08:42
33433 citiri
Turneul de la Roland-Garros începe duminică

Ediția 2022 a turneului de Grand Slam de la Roland-Garros, care va debuta duminică, 22 mai, aduce o schimbare de regulament istorică pentru turneul parizian.

Astfel, la începutul acestui an, cele patru competiții de Mare Șlem, Australian Open, Roland-Garros, Wimbledon și US Open au anunțat într-un comunicat de presă comun adoptarea regulii ”super tie-break” până la 10, la scorul de 6-6 în setul decisiv.

Ca urmare, la Roland-Garros, este pentru prima dată când meciurile ajunse în set decisiv nu vor mai avea nevoie de o departajare de două ghemuri.

Regula s-a aplicat deja la Australian Open, în timp ce la Wimbledon s-a apelat în ultimii ani la o soluție de compromis (tie-break până la 7 la scorul 12-12 în set decisiv), pentru a se evita prelungirea extenuantă a unor meciuri, așa cum a fost celebra partidă Isner - Mahut, scor 70-68 în setul 5. În schimb, la US Open regulamentul a prevăzut până acum tradiționalul tie-break până la 7.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...