Dramă în semifinala Nadal - Zverev de la Roland-Garros. Neamțul a părăsit terenul în scaun cu rotile

Vineri, 03 Iunie 2022, ora 19:18
4004 citiri
Aleksander Zverev, în scaun cu rotile

Meciul Rafael Nadal - Aleksander Zverev din semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland-Garros a fost afectat de o acciidentare gravă a germanului, după peste trei ore de joc.

Rafael Nadal a câștigat primul set cu 7-6, iar setul doi a intrat din nou în tie-break, în momentul în care Zverev a suferit o entorsă, căzând pe teren și strigând de durere.

Aleksander Zverev a părăsit terenul în scaun cu rotile, arbitrul dictând un time-out medical pentru a fi evaluată starea medicală a tenismenului.

După câteva minute, Zverev a revenit pe teren în cârje și a abandonat meciul, consfințind calificarea lui Nadal în finală.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Jaqueline Cristian, victorie magnifică la WTA Madrid, cu o fostă câștigătoare la Roland-Garros. Răsturnare de scor uluitoare
Tenismena Jaqueline Cristian a obținut vineri una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în turul secund la WTA Madrid. Clasată pe locul 73 mondial și venită din calificări,...