Pete Sampras, reacție de nedescris despre retragerea lui Roger Federer

Vineri, 23 Septembrie 2022, ora 13:32
7669 citiri
Roger Federer. Foto: Facebook / Roger Federer

Fostul tenisman american Pete Sampras, câştigătorul a 14 turnee de Mare Şlem, i-a adus un omagiu lui Roger Federer, care va juca, vineri, ultimul meci al carierei.

"Nu ştiu de unde să încep aşa că o să încep chiar de la început. Când ne-am confruntat pentru prima dată, aveai doar 19 ani, erai un jucător promiţător, dar deja se vorbea mult despre tine. Am dus o mare luptă pe terenul central la Wimbledon, iar tu m-ai învins în cinci seturi (7-5 ​​în setul 5, în optimile de finală din 2001), îmi amintesc că am părăsit terenul cu sentimentul că mi-am făcut treaba.

Habar nu aveam că, douăzeci de ani mai târziu, vei avea 20 de titluri de grand slam, că vei fi numărul 1 ani de zile, că vei domina sportul nostru, de fapt, că vei face totul. Ne va fi dor de tine", a spus Sampras.

El a mai spus că Federer este un "jucător cu adevărat special".

La 41 de ani, Roger Ferderer şi-a anunţat retragerea din tenis, iar Laver Cup este ultima sa competiţie.

Campionul elveţian va face pereche cu Rafael Nadal, la dublu, iar cei doi vor evolua contra americanilor Jack Sock şi Frances Tiafoe.

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....
#Roger Federer, #Rafael Nadal, #Pete Sampras, #Roger Federer retragere tenis , #Rafael Nadal