Care este cel mai bun loc ocupat de sportivii români la Jocurile Olimpice de iarnă

Duminica, 20 Februarie 2022, ora 09:43 4859 citiri

Delegaţia României a avut 22 de sportivi la Jocurile Olimpice de la Beijing, iar cel mai bun rezultat a fost locul 9 ocupat în proba de sanie - ştafetă echipe, cu Raluca Nicoleta Strămăturaru, Valentin Creţu, Vasile Marian Gîtlan şi Darius Lucian Şerban.

Rezultatele complete ale sportivilor noștri:

Duminică, 20 februarie

Bob - 4 persoane masculin - Mihai Tentea, Ciprian Daroczi, Raul Dobre, Cristian Radu - Locul 13 - cu timpul total 3:57.65 la finalul celor 4 manşe.

Sâmbătă, 19 februarie

Bob - două persoane feminin - Andreea Grecu, Katharina Wick - Locul 18 - cu timpul total 4:08.98, la finalul celor 4 manşe

Joi, 17 februarie

Patinaj viteză - 1000 m feminin - Mihaela Hogaş - Locul 29 - cu timpul 1:19.33

Miercuri, 16 februarie

Schi fond - sprint clasic echipe - Paul Constantin Pepene/Raul Mihai Popa - Locul 18

Schi alpin - slalom masculin - Alexandru Ştefan Ştefănescu - Locul 32 - cu timpul total 2:33.21 (în manşa 1 - 1:14.20, loc 38; în manşa 2 - 1:19.01, loc 33

Marţi, 15 februarie

Bob - bob doua persoane masculin - Nicolae Ciprian Daroczi, Mihai Cristian Tentea - Locul 16 - cu timpul total 4:00.76

Luni, 14 februarie

Bob - monobob feminin Andreea Grecu - Locul 12 - la final cu timpul total 4:23.99 (în manşa 3 - 1:06.46, în manşa 4 - 1:06.26)

Duminică, 13 februarie

Patinaj viteza - 500 m feminin - Mihaela Hogaş - Locul 29 - cu timpul 39.45

Schi alpin - slalom urias masculin - Alexandru Ştefan Ştefănescu - Locul 38 - cu timpul total 2:33.21 (in mansa 1, cu 1:14.20 - loc 38, în manşa 2, cu 1:19.01 - loc 33)

Sâmbătă, 12 februarie

Schi sărituri - trambulina mare masculin - Daniel Andrei Cacina - Locul 46 - cu 119.0 m

Biatlon - 10 km sprint masculin - George Marian Colţea - Locul 89 - cu timpul 27:54.7 şi 2 ratări în poligon

Vineri, 11 februarie

Schi sărituri - trambulina mare masculin - Andrei Feldorean - Locul 52 - cu 104.5 m - nu s-a calificat în finală

Biatlon - 7,5 km sprint feminin - Natalia Uşkina - Locul 71 - cu timpul 24:14.3 şi 2 ratări în poligon

Schi fond - 15 km masculin - Paul Constantin Pepene - Locul 30; Raul Mihai Popa - Locul 64

Joi, 10 februarie

Sanie - ştafetă echipe - Valentin Creţu, Vasile Marian Gîtlan, Darius Lucian Şerban, Raluca Nicoleta Strămăturaru - Locul 9 - cu timpul 3:07.692

Schi fond - 10 km clasic feminin - Timea Sara Lorincz - Locul 86

Miercuri, 9 februarie

Sanie - dublu masculin - Vasile Marian Gîtlan, Darius Lucian Şerban - Locul 14 - cu timpul total 1:59.937 (în manşa 1 - 59,694, în manşa 2 - 1:00.243)

Schi alpin - slalom feminin - Maria Ioana Constantin - A ratat o poartă în manşa 1 şi a fost descalificată

Marţi, 8 februarie

Sanie - simplu feminin - Raluca Nicoleta Strămăturaru - În manşa 3, s-a răsturnat în virajul 13 şi nu a trecut regulamentar linia de sosire

Schi fond - sprint liber feminin - Timea Sara Lorincz - Locul 78

Schi fond - sprint liber masculin - Raul Mihai Popa - Locul 47

Biatlon - 20 km individual masculin - George Marian Colţea - Locul 89 - cu timpul 1:01:55.5 şi 8 ratări în poligon

Luni, 7 februarie

Biatlon - 15 km feminin - Natalia Uşkina - Locul 54 - cu timpul 51:04.1 şi două ratări în poligon

Schi alpin - slalom uriaş feminin - Maria Ioana Constantin - Locul 45 - cu timpul total, după două manşe 2:18.50 - în manşa 1, 1:08.25, locul 50, în manşa 2, 1:10.25, locul 45

Duminică, 6 februarie

Sanie - simplu masculin - Valentin Creţu - Locul 29 după 4 manşe

Schi sărituri - trambulina normală masculin - Daniel Andrei Cacina - Locul 48 - cu 89,5 m; Andrei Feldorean - Locul 50 - cu 82 m

Schi fond - 15+15 km skiatlon masculin - Paul Constantin Pepene - Locul 28

Sâmbătă, 5 februarie

Schi sărituri - trambulina normală feminin - Daniela Vasilica Haralambie - Locul 25 - după ce în prima manşă, a zburat 88,5 m şi a acumulat 83 puncte, ocupând poziţia 19, iar în manşa finală săritura sa a măsurat 79,5 m şi a acumulat 73,2 puncte – total 156, 2 puncte.

Ne puteți urmări și pe  pagina noastră de Facebook   sau pe   Google News
Echipe
M
V
E
I
G
P
3
2
1
0
5 - 1
7
3
2
0
1
5 - 4
6
3
1
1
1
4 - 3
4
3
0
0
3
1 - 7
0