Rezumatul unui meci nebun. Cum a revenit Real Madrid de la 0-2 și a câștigat cu 5-2 pe terenul lui Liverpool VIDEO

Miercuri, 22 Februarie 2023, ora 07:27
4132 citiri
Vinicius a reusit o dubla FOTO facebook

Real Madrid a învins, aseară, pe Anfield, cu scorul de 5-2, echipa Liverpool, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor.

Madrilenii au fost conduşi cu 2-0, dar s-au impus cu 5-2, într-un meci spectaculos arbitrat de Istvan Kovacs, partidă marcată de greşelile ambilor portari dar şi de "dublele" reuşite de Vinicius şi Benzema.

Darwin Nunez a deschis scorul pentru Liverpool în minutul 4, cu un gol cu călcâiul, primul jucător care marchează în acest fel contra Realului în Liga Campionilor după ivorianul Didier Drogba, în 9 aprilie 2013, când juca la Galatasaray.

Liverpool a majorat scorul în minutul 14, prin Salah, care a profitat de o greşeală a portarului Courtois, belgianul ratând o pasă de la coechipierul său Carvajal.

Pentru Real Madrid au marcat Vinicius, în minutele 21 şi 36, Militao, în minutul 47, şi Benzema, în minutele 55 şi 67.

Golul din minutul 36 marcat de Vinicius a venit după o greşeală a portarului Alisson, care a degajat balonul chiar în jucătorul madrilenilor.

Real Madrid este doar a doua echipă din istoria competiţiilor europene care a marcat cinci goluri într-un singur meci împotriva lui Liverpool, după Ajax în decembrie 1966 în Cupa Campionilor Europeni (5-1).

În celălalt meci, Napoli a trecut în deplasare de Eintracht Frankfurt, scor 2-0, prin golurile marcate de Osimhen (40) şi Di Lorenzo (65).

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO
#Real Madrid, #liverpool, #vinicius, #dubla, #Benzema, #rezumat , #stiri Champions League