Meciul din Supercupa Spaniei dintre Real Madrid și Valencia decis la penalty-uri. Cine s-a calificat în finală

Joi, 12 Ianuarie 2023, ora 00:30
4596 citiri
Real Madrid. Foto: Facebook / Real Madrid

Echipa Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei după ce a învins, la lovituri de departajare, scor 4-3, formaţia Valencia, în semifinale. După 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Pe stadionul King Fahd, din Riad, Arabia Saudită, Real a deschis scorul dintr-un penalti transformat de Benzema, în minutul 39, după ce tot francezul fusese faultat în careu de către elveţianul Eray Cömert. Valencia a egalat repede, chiar în startul reprizei secunde, prin Samuel Lino (minutul 46). Acesta a fost scorul care a rămas pe tabela de marcaj până la finele celor 90 de minute regulamentare, dar şi în cele două reprize de prelungiri.

S-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde madrilenii au înscris prin Benzema, Modric, Kroos şi Asensio, iar Valencia a marcat prin Cavani, Ilaix Moriba şi Guillamon. A ratat, pentru Valencia, Gaya, al cărui şut a fost apărat de Courtois, şi Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei.

În cealaltă semifinală se întâlnesc, joi, tot la Riad, Betis Sevilla şi FC Barcelona.

Finala va avea loc duminică, de asemenea la Riad.

Veste mare pentru Real Madrid. Cine e fotbalistul care a revenit la antrenamente
Portarul Thibaut Courtois a reluat antrenamentele individuale cu Real Madrid mai devreme decât era prevăzut, la mai puţin de o lună după operaţia de menisc de pe 20 martie, informează...