Un nou trofeu pentru Real Madrid! Galacticii au ajuns la o cotă impresionantă

Luni, 17 Ianuarie 2022, ora 08:53
1729 citiri
Real Madrid FOTO facebook

Real Madrid a cucerit Supercupa Spaniei la fotbal, pentru a 12-a oară în istoria sa, învingând cu scorul de 2-0 pe Athletic Bilbao, duminică seara pe King Fahd International Stadium din Riad (Arabia Saudită), în faţa a 30.000 de spectatori.

Real a deschis scorul în prima repriză prin croatul Luka Modric. Madrilenii şi-au majorat avantajul prin Karim Benzema, care a transformat un penalty acordat de arbitru după ce mingea şutată de atacantul francez a atins braţul lui Yeray Alvarez (52).

Benzema a câştigat cu această ocazie al 20-lea său trofeu alături de gruparea de pe Santiago Bernabeu, la care joacă din anul 2009.

Elevii lui Carlo Alcelotti au avut emoţii în finalul jocului, după ce fundaşul brazilian Eder Militao a fost eliminat pentru un henţ în careu, însă portarul lui Real, belgianul Thibaut Courtois, a reuşit să apere lovitura de la 11 m executată de Raul Garcia (88).

Real Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a cucerit astfel primul său trofeu din sezonul 2021-2022, cu o lună înaintea confruntării cu echipa franceză Paris Saint-Germain, din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor (15 februarie).

Acesta este al 95-lea trofeu pe care madrilenii îl aduc în vitrina clubului.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Scandal după Real-Barcelona 3-2. Președintele cere rejucarea meciului
Partida Real Madrid- FC Barcelona a creat numeroase disensiuni după ce catalanii au acuzat o eroare de arbitraj la unul dintre goluri. Președintele FC Barcelona Joan Laporta a precizat că el...