Real Madrid OK, FC Barcelona KO

Sambata, 21 Februarie 2009, ora 22:45961 citiri

Real Madrid s-a impus categoric sambata seara, scor 6-1, in fata celor de la Betis Sevilla, intr-un meci din cadrul etapei a 24-a a campionatului spaniol de fotbal, Primera Division.

Golurile intalnirii de pe Santiago Bernabeu au fost marcate de Higuain (min.7), Huntelaar (min.15 si 24), Raul (min.36 si 42) si Sergio Ramos (min.45), respectiv Oliveira (min.30).

Pe langa succesul categoric al favoritilor, suporterii "albilor" au mai primit o veste buna: FC Barcelona a pierdut acasa, scor 1-2, cu rivalii de la Espanyol. "Catalanii" au fost invinsi prin doua goluri marcate de fostul lor jucator, Ivan de la Pena (min.50 si 55). Pentru trupa antrenata de Joseph Guardiola a marcat Toure, in minutul 62.

Partida de pe "Nou Camp" a fost presarata cu multe duritati, "centralul" disputei aratand nu mai putin de 11 cartonase galbene si unul rosu, vazut de Seydou Keita (FC Barcelona), in minutul 38.

In urma acestor rezultate, distanta dintre FC Barcelona si Real Madrid in fruntea clasamentului s-a redus la 7 puncte.

Intr-un alt meci jucat sambata seara, Villarreal a invins pe Sporting Gijon, scor 2-1, dupa golurile marcate de Rossi (min.2) si Capdevila (min.35), respeciv Bilic (min.1).