Real Madrid a castigat Liga Campionilor (Video)

Duminica, 25 Mai 2014, ora 00:20
17933 citiri

Real Madrid a castigat sambata seara pentru a 10-a oara in istorie Liga Campionilor, dupa ce-a invins-o in finala, cu 4-1 dupa prelungiri, pe Atletico Madrid.

O victorie la scor pentru trupa lui Carlo Ancelotti, dar in niciun caz diferenta dintre cele doua echipe n-a fost atat de mare. Ba din contra, Atletico a fost la doar doua minute de a se impune.

Fara Arda Turan, accidentat, si cu Diego Costa in teren doar 9 minute, Atletico Madrid a facut un nou meci bun si a fost la un pas de a realiza o dubla istorica, campionat plus Liga Campionilor.

De partea cealalta, Real nu s-a putut baza in aceasta finala, disputata la Lisabona, pe Xabi Alonso, suspendat, iar Ancelotti a surprins pe toata lumea cand l-a trimis in teren pe Khedira, venit dupa o luna perioada de inactivitate.

prima repriza

Dupa nici 10 minute de joc, Simeone s-a vazut nevoit sa faca o schimbare. Chiar daca a apelat la vraciul din Serbia - Marijana Kovacevic, Diego Costa n-a rezistat in teren decat 9 minute.

Cele doua echipe au combinat frumos in prima jumatate de ora, insa ocaziile au lipsit. Asta pana in minutul 32, cand Bale a ratat o ocazie monumentala dupa ce-a recuperat o minge la centrul terenului.

Peste patru minute avea sa vina si golul. Dar nu in poarta lui Courtois, ci a lui Casillas. Goalkeeperul lui Real a iesit neinspirat dintre buturi, iar jucatorul care a adus titlul pentru Atletico la Barcelona, Diego Godin, l-a invins cu o lovitura de cap

Bulversati, "albii" n-au mai reusit sa se apropie periculos de poarta concitadinei, iar scorul la pauza a fost 1-0 in favoarea lui Atletico.

repriza secunda

Partea a doua a finalei a fost, de fapt, o cursa pentru egalare a celor de la Real Madrid. Ocaziile importante au venit insa abia in finalul mitanului secund, in special dupa ce Ancelotti i-a trimis in teren pe Marcelo, Isco si Morata.

Cu un Cristiano Ronaldo blocat bine de aparatorii lui Simeone si cu un Bale lipsit de precizie, golul salvator al lui Real a fost marcat de Serigo Ramos.

In minutul 90+3 al intalnirii, aparatorul central a marcat cu o lovitura de cap dupa un corner executat de Modrid si a dus meciul in prelungiri.

prelungiri

Golul incasat in ultimele secunde ale timpului regulamentar le-a turnat plumb in ghete celor de la Atletico, iar Real Madrid s-a dezlantuit in prelungiri.

Dupa o prima repriza de prelungiri lipsita de goluri, cea de-a doua adus nu mai putin de trei reusite in poarta aparata de Courtois.

Bale a deschis balul in minutul 110, cu capul din doi metri, dupa o actiune superba a lui Di Maria. A urmat Marcelo peste 8 minute, cu un sut de la marginea careului, pentru ca Ronaldo sa stabileasca rezultatul final in minutul 120, dintr-un penalti obtinut tot de el.

4-1 pentru Real Madrid, la capatul unei finale superbe. Un ultim act incheiat prost pentru Atletico, insa trupa lui Diego Simeone merita numai aplauze pentru acest sezon incredibil.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, finala Ligii Campionilor dintre Real Madrid si Atletico Madrid.

Desfasurarea intalnirii:

min.120+3 - FINALUL INTALNIRII! REAL MADRID CASTIGA LIGA CAMPIONILOR!

min.120+1 - Diego Simeone e eliminat, iar Varane primeste un cartonas galben.

min.120+1 - Diego Simeone isi pierde mintile si intra in teren pentru a-l bate pe Varane. Antrenorul lui Atletico e calmat cu greu de jucatori.

min.120 - Galben pentru Ronaldo, care se bucura prin a-si da jos tricoul.

min.120 - GOOOL REAL MADRID!!! Cristiano Ronaldo transforma cu siguranta penaltiul!!!

min.119 - Cristiano Ronaldo e faultat in careu de Godin si arbitrul arata punctul cu var.

min.118 - GOOOL REAL MADRID!!! Marcelo il invinge pe Courtois cu un sut de la marginea careului si finala e jucata!!!

min.117 - Cristiano Ronaldo aluneca in momentul sutului si iroseste o ocazie uriasa de a pune capat finalei.

min.114 - Casillas iese din nou gresit din poarta, iar Tiago trece pe langa egalare.

min.110 - GOOOL REAL MADRID!!! Di Maria are o actiune superba in partea stanga, suteaza la poarta, Courtois intervine fantastic, insa minge ajunge la Bale, care marcheaza cu capul din 2 metri!!!

min.109 - Casillas prinde o minge trimisa cu capul de autorul primului gol, Godin.

min.108 - Modric suteaza, Courtois retine.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE DE PRELUNGIRI

----------------------------------------------------

min.105+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

min.105+1 - Courtois retine o minge trimisa cu capul de Varane.

min.105 - Alderweireld are si el o interventie buna in fata lui Morata.

min.104 - Sergio Ramos indeparteaza bine o centrare a lui Adrian.

min.101 - Ronaldo cere penalti dupa un hent in careu, dar jocul continua.

min.100 - Gabi il faulteaza pe Marcelo si primeste un galben.

min.98 - Miranda intervine excelent la o centrare periculoasa a lui Marcelo.

min.97 - Ronaldo incearca un sut de la distanta, dar se dezechilibreaza si aluneca.

STARTUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

-------------------------------------------------------

min.90+5 - FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR! VOM AVEA PRELUNGIRI!

min.90+3 - GOOOL REAL MADRID!!! Sergio Ramos marcheaza cu capul dupa un corner executat de Modric!!!

min.90+2 - Alderweireld respinge din fata lui Sergio Ramos.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu cinci minute.

min.86 - Koke suteaza in minge dupa fluierul arbitrului si primeste un cartonas galben.

min.85 - Asediu la poarta lui Atletico, insa aparare lui Simeone e de-a dreptul fantastica.

min.84 - Faza incredibila in careul lui Atletico! Courtois trece pe sub o centrare a lui Di Maria, dar mingea se scurge prin fata portii fara a fi atinsa de cineva.

min.83 - Diego Simeone face si el ultima schimbare: intra Alderweireld, iese Filipe Luis.

min.82 - Jucatorii lui Atletico acuza accidentari si in aceste momente jocul e intrerupt.

min.80 - Atletico se apara cu toti jucatorii in 30 de metri. De partea cealalta, Real are toti jucatorii in careul lui Atletico.

min.79 - Interventie fabuloasa a lui Godin in fata lui Isco.

min.79 - Ultima schimbare la Real: iese Benzema, invizibil, intra tanarul Morata.

min.77 - Bale scapa in partea dreapta, avanseaza, dar loveste prost mingea si iroseste o uriaza ocazie.

min.75 - Ronaldo reia spectaculos din semi-foarfeca, dar mingea se duce mult peste.

min.74 - Juanfran il faulteaza pe Di Maria si primeste cartonasul galben.

min.73 - Bale trimite pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila.

min.72 - Cartonas galben pentru Villa, dupa o intrare prin alunecare la Casillas.

min.70 - Di Maria combina bine cu Marcelo, intra in careu, dar in loc sa suteze paseaza la un adversar.

min.67 - Isco suteaza de la marginea careului pe langa poarta celor de la Atletico.

min.66 - Schimbare la Atletico Madrid: intra Sosa, iese Garcia.

min.62 - Real Madrid trece pe langa egalare! Ronaldo atinge cu capul mingea la o centrare a lui Sergio Ramos, dar minge se scurge pe langa poarta lui Courtois.

min.59 - Dubla schimbare la Real Madrid: intra Isco si Marcelo, ies Coentrao si Khedira.

min.57 - Mare ocazie pentru Atletico, prin acelasi Adrian, al carui sut e deviat de Khedira.

min.56 - Carvajal il deposedeaza in ultimul moment pe Adrian, aflat intr-o pozitie buna in careul "albilor".

min.55 - Cristiano Ronaldo reia cu capul pe langa poarta.

min.54 - Courtois scoate de sub bara o lovitura libera executata de Ronaldo.

min.52 - Miranda il tine pe Di Maria si primeste cartonasul galben.

min.50 - Raul Garcia incearca o executie pretentioasa si nu-l pune deloc in pericol pe Casillas.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Khedira il faulteaza din spate pe Villa si vede cartonasul galben.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.41 - Adrian trimite cu capul putin peste poarta lui Casillas.

INFO: In urma cu o saptamana, Godin a marcat, tot cu capul, golul care i-a adus titlul in Primera Division lui Atletico Madrid, in fata Barcelonei.

min.36 - GOOOL ATLETICO MADRID!!! Casillas iese complet aiurea din poarta, iar Godin il invinge cu o lovitura de cap, venita dupa o centrare cu capul a lui Juanfran!!!

min.32 - OCAZIE MONUMENTALA PENTRU REAL MADRID! Bale recupereaza mingea la centrul terenului, avanseaza pana in careul lui Atletico, dar suteaza pe langa poarta dintr-o pozitie excelenta.

min.31 - Sergio Ramos blocheaza un sut al lui Koke.

min.28 - Ronaldo suteaza de la vreo 30 de metri, insa Courtois retine fara probleme.

min.27 - Sergio Ramos sare la gatul lui Garcia si primeste la randul lui un cartonas galben.

min.27 - Cursa fenomenala a lui Di Maria, care e oprit doar prin fault de Raul Garcia, sanctionat de arbitru cu un cartonas galben.

min.26 - Sergio Ramos respinge gresit la o centrare si ii da emotii lui Casillas.

min.23 - Courtois retine cu siguranta o lovitura libera executata de Modric.

min.16 - Se incing spiritele la Lisabona! Gabi si Coentrao sunt potoliti cu greu de coechipieri.

min.15 - Casillas iese mult din poarta si respinge din fata lui Villa.

min.13 - Raul Garcia suteaza de la vreo 30 de metri, insa minge se duce mult peste poarta lui Casillas.

min.11 - Ronaldo se resimte dupa un contact cu Garcia.

min.9 - Schimbare la Atletico Madrid: iese Diego Costa, care a fortat sa fie la acest meci, intra Adrian.

min.8 - Actiune prelungita de atac a lui Atletico, cu Diego Costa in prim plan. In cele din urma, Khedira intervine si-l deposedeaza.

min.6 - Benzema rateaza pasa decisiva pentru Bale, care se demarcase intr-o pozitie excelenta.

min.3 - Miranda are o intrare dura la Ronaldo, dar scapa nepedepsit de arbitrul olandez.

ora 21:47 - A INCEPUT FINALA LIGII CAMPIONILOR

ora 21:35 - Cu 10 minute inainte de startul finalei, la Lisabona sunt 17 grade Celsius, iar in tribunele stadionului Da Luz sunt peste 60.000 de suporteri.

ora 20:35 - Avem echipele de start si sunt cateva surprize:

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Ramos, Varane, Coentrao - Modric, Khedira, Di Maria - Ronaldo, Benzema, Bale.

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe - Koke, Tiago, Gabi, Garcia - Diego Costa, Villa.

INFO: Finala are loc in Portugalia, la Lisabona, pe terenul celor de la Benfica, Da Luz.

INFO: La TV, intalnirea poate fi urmarita in direct pe TVR 1, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: E pentru prima oara in istorie cand in finala Ligii Campionilor se intalnesc doua echipe din acelasi oras.

INFO: Anul acesta, Real si Atletico s-au mai intalnit de patru ori:

Primera Division: 1-0 pentru Atletico Madrid si 2-2.

Cupa Spaniei: 3-0 si 2-0 pentru Real Madrid.

Avancronica finalei Ligii Campionilor, Real Madrid - Atletico Madrid

ECHIPELE:

REAL MADRID: Casillas - Carvajal, Ramos, Varane, Coentrao - Modric, Khedira, Di Maria - Ronaldo, Benzema, Bale.

Rezerve: Lopez, Pepe, Marcelo, Arbeloa, Isco, Illarramendi, Morata.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

ATLETICO MADRID: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe - Koke, Tiago, Gabi, Garcia - Diego Costa, Villa.

Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, Suarez, Rodriguez, Sosa, Diego, Adrian.

Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#LIVE finala Liga Campionilor, #LIVE finala Real Madrid Atletico Madrid, #finala Champions League in direct , #stiri Real Madrid