Razvan Lucescu ajunge in sferturile Cupei Regelui dupa o partida dramatica, decisa la penaltiuri

Sambata, 04 Ianuarie 2020, ora 10:03
4053 citiri

Razvan Lucescu a mai reusit o performanta frumoasa cu echipa sa din Arabia Saudita Al Hilal. La capatul unui meci mai mult decat palpitant, arabii au ajuns in sferturile de finala ale Cupei Regelui.

Partida cu Al Faysaly a fost una dramatica, castigata de baietii lui Lucescu la loviturile de departajare. Dupa primele 90 de minute scorul arata egal, 2-2. Hilal deschidea scorul prin Al Burayk in minutul 18, insa Bonavecia de la gazde, fosta echipa antrenata de Mircea Rednic, egala din penalti in minutul 29.

Tot Hilal a marcat prima si dupa pauza, gol Saleh Al Shehri in minutul 63, insa Faysaly a impins jocul in prelungiri dupa reusita lui Qasem in minutul 73.

In prelungiri nu s-a marcat asa ca s-a mers la loviturile de departajare. Echipa lui Lucescu a castigat acolo cu 6-5, dupa ce acelasi Qasem a fost inger si demon, el ratand penaltiul decisiv al lui Faysaly.

Lucescu si ai sai merg in sferturile Cupei Regelui, iar fostul manager de la Rapid sau Brasov continua o perioada foarte buna, 2019 fiind un an fabulos pentru el cu eventul facut cu PAOK Salonic si cu Liga Campionilor Asiei cucerita cu Hilal.

15 victorii, 5 egaluri si 5 infrangeri are Razvan pe banca celor de la Al Hilal, de cand a sosit in Arabia Saudita, din vara trecuta.

Vorbind strict de Cupe, Lucescu mai are in panoplie 2 Cupe ale Greciei cucerite cu PAOK si 2 Cupe ale Romaniei castigate cu Rapid.

Vezi si:

Razvan Lucescu forteaza un transfer de zile mari la Al Hilal

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Razvan Lucescu ajunge sferturi Cupa Regelui, #Razvan Lucescu calificare dramatica Al Hilal , #stiri Razvan Lucescu