Rezultat de prestigiu pentru Rapid în Liga Campionilor, contra medaliatei cu bronz din stagiunea trecută

Duminica, 18 Septembrie 2022, ora 16:57
2101 citiri
Rapid a remizat cu Metz în Liga Campionilor

Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu campioana Franţei, Metz Handball, scor 32-32 (16-21), în al doilea meci din grupa B a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Buceschi şi Ostase, câte 5 goluri, iar de la Metz s-a remarcat de Paula, cu 11 reuşite.

Rapid a preluat conducerea pentru prima dată în meci în minutul 58 (32-31) şi a reuşit în aceste condiţii o remiză preţioasă în faţa medaliatei cu bronz din stagiunea trecută.

În etapa secundă a grupei, s-au mai disputat partidele dintre Storhamar - Lokomotiva Zagreb 37-13 şi Buducnost - Team Esbjerg 23-28, iar ultima dispută are loc duminică, între Gyor ETO - Kastamonu.

În prima partidă din grupa B, Rapid Bucureşti a învins Lokomotiva Zagreb, cu 31-27, astfel că are 3 puncte în clasament.

Rapid Bucureşti va disputa următoarul meci în deplasare, cu Kastamonu, în 25 septembrie.

În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioaona CSM Bucureşti.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Dan Șucu, șef de galerie! Ce decizie a luat patronul Rapidului după reținerea lui Bocciu
Acţionarul principal al FC Rapid, Dan Şucu, a anunţat, joi, într-un comunicat, că va merge alături de galeria rapidistă la meciul din deplasare cu Universitatea Craiova, de sâmbătă, de la...