Rapid, șanse minime să mai ajungă în Final Four: la câte goluri au pierdut handbalistele noastre meciul de la București

Duminica, 30 Aprilie 2023, ora 16:37
1986 citiri
Atmosferă de senzație făcută de galeria Rapidului

Campioana Rapid Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers Kristiansand, scor 31-25 (18-12), în manşa tur din sferturile de finală ale sezonului.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 5 goluri, Buceschi 4, pentru Rapid, respectiv Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5, pentru Vipers.

Manşa retur se va disputa pe terenul formaţiei norvegiene, în 6 mai, pentru un loc la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

Tot în sferturile de finală va juca, de asemenea duminică, vicecampioana CSM Bucureşti, calificată direct în această fază. CSM întâlneşte în deplasare pe Team Esbjerg.

La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie.

În celelalte două partide tur din sferturi: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Calificare la pas pentru Rapid în Final Four. Când are loc turneul pentru medalii
Echipa de handbal feminin Rapid Bucureşti este ultima calificată la Turneul Final Four al Cupei României, după ce a învins miercuri, în deplasare şi în manşă unică, formaţia Gloria...
Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...