Rapid câștigă derby-ul cu FCSB într-o atmosferă senzațională: oaspeții s-au întrecut în ratări și acuză arbitrajul VIDEO

Duminica, 23 Aprilie 2023, ora 22:42
4425 citiri
Rapid a câștigat cu 1-0 meciul cu FCSB FOTO Facebook Rapid1923

Echipa Rapid Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FCSB, în ultimul meci al etapei a cincea din play-off-ul Superligii.

Meciul de pe stadionul Valentin Stănescu a început cu opt minute mai târziu decât programarea iniţială din cauza spectacolului pirotehnic al galeriei giuleştene. Arbitrul Horaţiu Feşnic a amânat startul partidei pentru ca fumul de pe teren să se împrăştie, iar crainicul arenei a făcut apel la suporteri pentru ca aceştia să nu mai folosească materiale pirotehnice.

În minutul 4, Onea a intrat foarte dur la Florinel Coman, dar arbitrul a acordat doar galben după consultarea VAR. Rapid a deschis scorul în minutul 21, când Albu a pasat pentru pentru Funsho Bamgboye, acesta a trimis în careu şi acelaşi Albu a deschis scorul.

Imediat după gol, portarul Horaţiu Moldovan a scos şutul lui Olaru. S-a jucat pe contre în prima repriză, iar arbitrul a permis fundaşilor echipei gazdă un joc mai dur.

FCSB a mai cerut un un cartonaș roșu la intrarea lui Grigore asupra lui Compagno, dar arbitrul a dat doar galben.

După pauză FCSB a forţat egalarea, a avut mai multe ocazii, dar Horaţiu Moldovan a avut intervenţii excelente, precum cea din minutul 89, în faţa lui Omrani. Rapid a învins şi a reuşit prima victorie din play-off.

FCSB rămâne pe locul al treilea în clasament, cu 37 de puncte, în timp ce Rapid este pe 5, cu 31 de puncte.

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais (Florin Ştefan 77) - Al. Albu, Kait, Al. Ioniţă II (Emmers 65) – Sefer (Pănoiu 90), Dugandzic, Funsho Bamgboye. ANTRENOR: Adrian Mutu

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa (I. Cristea 46), Tamm, Radunovic – Edjouma (Omrani 46), Şut (Miculescu 85), Olaru - Oct. Popescu, Compagno (Cordea 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Onea 4, D. Grigore 28, Al. Ioniţă II 44, Fl. Ştefan 88 / Omrani 4, Dawa 18, Radunovic 85

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Vasile Marinescu

Observator: Dan Victor Berbecaru

FCSB a irosit o nouă șansă de a deveni campioană. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi, cu Florinel Coman accidentat
Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Sepsi OSK, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Meciul de la Sf. Gheorghe a...
FCU Craiova - U Cluj, rezultat dezastruos pentru Dinamo, care e din nou ”lanternă roșie”
Echipa FCU Craiova a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii. Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin...
#Rapid, #FCSB, #Superliga, #Alexandru Albu, #horatiu moldovan, #grigore, #compagno, #onea, #Florinel Coman , #FCSB