Rapid, de nerecunoscut în Liga Campionilor. Eșec fără drept de apel în Danemarca. Cum arată clasamentul

Duminica, 15 Ianuarie 2023, ora 18:39
2041 citiri
Rapid, învinsă de Esbjerg

Campioana la handbal feminin Rapid Bucureşti a fost învinsă la scor duminică, în Danemarca, de formaţia Team Esbjerg, scor 35-30 (18-13), în etapa a XI-a din grupa B a Ligii Campionilor.

După un meci extrem de slab, în care rapidistele au fost de nerecunoscut, principalele marcatoare au fost Reistad 15 goluri, pentru Team Esbjerg, respectiv Gutierrez 9 şi Buceschi 5 reuşite, pentru Rapid.

În etapa a XI-a a grupei B s-au mai jucat meciurile dintre Lokomotiva Zagreb - Gyor 16-27, Kastamonu - Storhamar 28-33 şi Metz Handball - Buducnost 29-23.

În urma rezultatelor, după 11 etape, Rapid Bucureşti rămâne cu 14 puncte, pe locul 4, clasamentul fiind condus de Metz, cu 19, urmată de Gyor 18 şi Team Esbjerg 16.

În primele partide din grupa B, campioana României a obţinut rezultatele: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

Rapid Bucureşti va disputa următoarul meci în 22 ianuarie, pe teren propriu, cu Kastamonu.

În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioana CSM Bucureşti, lider după 11 etape.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Dan Șucu, șef de galerie! Ce decizie a luat patronul Rapidului după reținerea lui Bocciu
Acţionarul principal al FC Rapid, Dan Şucu, a anunţat, joi, într-un comunicat, că va merge alături de galeria rapidistă la meciul din deplasare cu Universitatea Craiova, de sâmbătă, de la...