Ce-a făcut Rapid în ultimul meci din grupele Ligii Campionilor. Traseu infernal pentru calificarea în Final4

Duminica, 12 Februarie 2023, ora 18:45
2342 citiri
Rapid a încheiat cu o victorie grupele Ligii Campionilor

Campioana la handbal feminin Rapid Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, formaţia Lokomotiva Zagreb, scor 27-22 (15-12), în ultimul meci din grupa B a Ligii Campionilor, pe care o încheie pe locul 4.

În optimi, Rapid se va duela cu Krim Ljubljana, iar în sferturi, dacă va trece, va întâlni Vipers, deţinătoarea trofeului.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Kanor 9 goluri, pentru Rapid, respectiv Petika 7, pentru echipa oaspete.

După 14 etape, Rapid Bucureşti are 20 puncte (locul 4).

Rezultatele complete ale campioanei României în grupa B sunt: 31-27 şi 27-22 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 şi 34-36 cu Metz Handball, 33-26 şi 28-22 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 şi 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

În grupa A din competiţie a evoluat şi vicecampioana CSM Bucureşti, calificată în sferturile de finală de pe locul 2.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Vedeta Rapidului, Albion Rrahmani, pe lista unui club celebru din Germania. Ce altă echipă a fost refuzată de Rapid
Albion Rrahmani este unul dintre jucătorii de bază ai Rapidului fiind un atacant în mare formă în acest sezon ân ciuda unei accidentări serioase. Kosovarul este dorit de un club mare din...
Șumudică, anunț de ultimă oră despre venirea la Rapid și Bogdan Lobonț! "Nu știu dacă George Copos a făcut ce face Șucu"
Marius Șumudică a vorbit despre situația de la Rapid, unde echipa este în pericol să nu prindă cupele europene după ce patronul Dan Șucu a băgat peste 7 milioane de euro în transferuri....