De ce este Rafael Nadal cel mai bun la Roland Garros. Imaginile care spun totul VIDEO

Luni, 06 Iunie 2022, ora 16:06
2185 citiri
Rafael Nadal. Foto: Facebook / Roland Garros

Rafael Nadal a câștigat pentru a 14 - a oară trofeul la Roland Garros și a demonstrat că este cel mai bun tenismen la Grand Slam-ul francez.

Spaniolul l-a învins în finală pe Casper Ruud cu 6-3, 6-3, 6-0 și a urcat o poziție în clasamentul mondial, de pe 5 pe locul 4.

Nadal a fost super concentrat încă de la vestiare, dovada fiind imaginile postate de francezii de la Roland Garros pe contul oficial de Twitter.

Video-ul îl arată pe Rafa antrenanându-se chiar și inaintea finalei, focusat pe exercițiile fizice, în timp ce adversarul său, aflat la prima finală, stătea într-un colț timid așteptând să intre pe teren.

La 36 de ani, Rafael Nadal a doborât orice record în tenis. Spaniolul a câștigat al 14 - lea Roland Garros anul acesta, având în palmares 22 de titluri de Grand Slam, depășindu-i pe Djokovic și Federer.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Premieră în istoria tenisului, la meciul lui Nadal. Niciodată n-a fost atât de mare diferența
Prima rundă a Mastersului de la Madrid va avea un meci special între Rafael Nadal (37 de ani), de 22 de ori campion de Grand Slam, și tânărul Darwin Blanch, în vârstă de 16 ani, deținător...
#Rafael Nadal, #Roland Garros, #Rafael Nadal Roland Garros , #stiri Rafael Nadal