Rafa Nadal ajunge cu mari emotii in sferturile de la Australian Open

Duminica, 21 Ianuarie 2018, ora 10:26
4661 citiri

Ibericul Rafael Nadal, liderul clasamentului mondial ATP, a avut nevoie de aproape 4 ore pentru a se califica in sferturile primului turneu de Mare Slem al anului.

Nadal a trecut in optimi de Diego Schwartzman din Argentina, favoritul 24, locul 26 in lume, dupa 4 seturi, scor 6-3, 6-7, 6-3, 6-3, dupa 3 ore si 53 de minute de mare lupta.

Spaniolul a pierdut primul sau set aici la Antipozi, dupa 3-0 cu Estrella, 3-0 cu Mayer si 3-0 cu Dzumhur.

In faza sferturilor de finala, Nadal va da piept cu Marin Clici din Croatia, favoritul 6, fost finalist la Wimbledon in 2017.

Clici a trecut tot duminica in optimi de Pablo Carreno-Busta, scor 3-1.

Pentru Nadal a fost a 55-a sa victorie in turneul de la Australian Open, in toata cariera sa.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Nadal trece cu mare greutate sferturi, #Nadal calificare sferturi Australian Open, #Nadal mari emotii Australian Open , #stiri Rafael Nadal