Nadal s-a calificat in optimi la Australian Open dupa un meci de mare lupta

Sambata, 21 Ianuarie 2017, ora 12:22
2617 citiri

Rafael Nadal s-a calificat sambata in optimile Australian Open, dupa un meci-maraton pe care l-a castigat in cinci seturi.

Ibericul, ajuns pe locul 9 ATP, l-a invins pe germanul Alexander Zverev (24 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-7 (5), 6-3, 6-2. Partida a durat 4 ore si 9 minute.

Nadal a castigat fara mari probleme primul set, l-a pierdut categoric pe al doilea, iar in al treilea cei doi tenismeni au mers umar la umar pana la tie-break, decis tot cu un scor strans, 7-5.

Ultimele doua seturi au fost insa la discretia ibericului, care a intors astfel scorul si s-a calificat in optimi.

Aici, Nadal, care a castigat turneul in anul 2009, va da piept cu un adversar foarte puternic, francezul Gael Monfils, locul 6 mondial.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Nadal calificare optimi Australian Open, #Nadal victorie Zverev, #Nadal meci Australian Open , #meciuri