De nerecunoscut! Cum arăta Rafael Nadal în urmă cu 13 ani, la prima sa victorie la Australian Open FOTO

Luni, 31 Ianuarie 2022, ora 10:28
6313 citiri
Rafael Nadal

Spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP, a câştigat, duminică, grand slam-ul cu numărul 21, după ce l-a întrecut, cu scorul de 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5, pe rusul Daniil Medvedev, locul 2 ATP. Finala a durat aproape cinci ore şi jumătate şi, la capătul ei, Nadal a devenit primul jucător din istorie care a câştigat 21 de "majore", unul în plus faţă de Roger Federer şi Novak Djokovic.

Pentru Nadal a fost al doilea triumf din carieră la Australian Open, precedentul fiind în 2009, atunci când l-a învins pe Roger Federer după o finală la fel de dramatică, încheiată tot în cinci seturi, 7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-2.

După cum se poate vedea și în imaginea apărută pe contul de Twitter al competiției de la Melbourne, schimbările fizice prin care a trecut Rafael Nadal în ultimii 13 ani sunt extrem de vizibile.

Senzație la WTA Madrid. Tenismena din Top 10 mondial care a câștigat prima dată în carieră cu 6-0, 6-0
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o premieră...
A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...