Continua surprizele la Cincinnati! Viitorul numar 1 ATP a fost eliminat in sferturi de Kyrgios

Sambata, 19 August 2017, ora 08:03
6505 citiri

Rafael Nadal, omul care de luni va reveni dupa 3 ani pe prima pozitie in tenisul mondial, in clasamentul ATP, a oferit inca o surpriza la turneul american de la Cincinnati, fiind eliminat in doua seturi, in faza sferturilor de finala.

Acolo, ibericul Nadal a fost invins de australianul Nick Kyrgios, locul 23 in lume, cu scorul de 6-2, 7-5.

Partida a durat o ora si 22 de minute, iar Kyrgios va evolua acum in semifinale cu David Ferrer, tot Spania, 31 ATP, cel care l-a invins in sferturi pe Dominic Thiem, favoritul 3 din SUA.

A fost un meci in care lui Nadal nu i-a iesit mai nimic, asemanator celui cu Shapovalov, in care fusese eliminat recent de la Montreal. Dupa 2-6 in primul set, unul pierdut extrem de clar, Nadal si-a pierdut serviciul la 5-5 in mansa secunda si totul a fost pecetluit.

In a doua semifinala vor da piept John Isner si Grigor Dimitrov.

Este interesant de remarcat faptul ca niciun jucator de top 10 nu a mai ramas pe tablou la Cincinnati, cel mai bine clasat din careul de asi fiind bulgarul, locul 11 in lume.

Sa mai amintim ca tot noaptea trecuta, Simona Halep a oferit un meci minunat in fata Johannei Konta, eliminand-o pe britanica in sferturi, scor 6-4, 7-6:

Simona Halep o invinge dramatic pe Johanna Konta si avanseaza in semifinale la Cincinnati

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Nadal eliminat de Kyrgios, #Nadal meci slab sferturi Cincinnati, #eliminare viitor numar 1 mondial ATP , #stiri Rafael Nadal