Cum a erodat pandemia increderea romanilor in autoritati. Raed Arafat pierde 30 de procente in sondaje, dar ramane pe primul loc

Marti, 04 Mai 2021, ora 21:40
Autor: Bianca Ion
Cum a erodat pandemia increderea romanilor in autoritati. Raed Arafat pierde 30 de procente in sondaje, dar ramane pe primul loc
Raed Arafat si Klaus Iohannism scaderi semnificative in sondaje FOTO Colaj Ziare.com

Potrivit ultimelor sondaje, cotradictiile liderilor politici pe anumite decizii luate in pandemie i-au facut pe multi romani sa nu mai aiba incredere in cei care ii reprezinta.

Contactat de Ziare.com, Dan Jurcan, director de cercetare la Institutul Roman de Evaluare si Strategie (IRES) a dezvaluit ca Raed Arafat ramane in continuare personalitatea publica in care au incredere romanii, insa acesta a pierdut aproape 30 de procente, ajungand la 38-40%.

Si increderea in presedintele Klaus Iohannis s-a diminuat, potrivit sociologului. Seful statului a pierdut, asadar, 15-20 de procente in ultimul an. "Nici nu mai are rost sa ii mai insir pe ceilalti pentru ca sunt foarte jos. E clar ca increderea in oamenii politici a scazut foarte mult", spune Jurcan.

"In general, increderea in liderii politici a scazut foarte mult in aceasta perioada. Au fost multe contradictii, in primul rand, in decizii si in comunicare. Oamenii nu mai stiu ce sa creada. La un moment dat a fost voie in piete, iar mai apoi nu a mai fost voie. Cand nu era voie in piete era voie in supermarketuri si nimeni n-a explicat de ce.

Au fost foarte multe decizii care nu au fost explicate si multe dintre ele au fost percepute ca fiind contradictorii si lucrul acesta a fost perceput ca un deficit de leadership. Multi au pierdut din credibilitate. Raed Arafat avea aproape 70% incredere anul trecut. El ramane persoana publica cu cea mai mare incredere si acum, dar are undeva spre 38%-40%. A pierdut aproape 30 de procente.

La fel si Klaus Iohannis a pierdut foarte mult, vreo 15-20 de procente. Nici nu mai are rost sa ii mai insir pe ceilalti pentru ca sunt foarte jos. E clar ca increderea in oamenii politici a scazut foarte mult. Oricum, ei sunt la cote scazute de ani buni. Noi analizam si de multe ori ne intrebam cum e posibil ca cineva care are incredere 15-20% sa poata conduce un Guvern sau sa reprezinte interesele Romaniei?", a declarat directorul IRES pentru Ziare.com

"In noiembrie AUR avea 4-5 procente!"

Sociologul Jurcan este de parere ca scaderea increderii romanilor in personalitatile publice, si mai ales in politicieni, s-a produs pe fondul politizarii anumitor subiecte sociale, ca de exemplu scoala, inchiderea pietelor sau interzicerea pelerinajelor.

"AUR nu a facut altceva decat sa profite de interzicerea pelerinajelor si povestea cu pietele. Nici nu stiam ca exista pana in noiembrie, cand aveau undeva pe la 4-5%. Nu credeam ca o sa intre in Parlament", a declarat Jurcan.

"In alte state, in momentul in care nivelul de incredere scade sub 50% e un indicator de alarma, iar politicienii cauta sa isi ajusteze politicile publice. Ce s-a intamplat aici, cel putin in ultimul an de pandemie, sa stiti ca cetatenii romani au fost extrem de ascultatori in primele 2,3 luni, au acordat credit politicienilor in luarea deciziilor, erau dispusi 80% sa renunte la drepturile fundamentale, doar ca acel suport a ramas ridicat atata timp cat nu a fost politizat.

Ori, cu alegerile acest lucru s-a schimbat. In septembrie, politizandu-se tema scolilor, ulterior problema pietelor, a pelerinajelor, toate acestea au dus la o scadere a increderii in cei care gestionau pandemia si i-au ridicat pe altii", a conchis directorul IRES.

 Articol citit de 8674 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Gile
    05.05.2021, 08:48
    Foarte simplu
    IRES = mafiotul PSD Dancu !
    misulica1
    05.05.2021, 07:39
    Cum
    face d-l Jurcan de sta de vorba doar cu oameni care "nu mai stiu ce sa creada"? Eu nu stiu cum astia cu sondajele dau doar peste "necredinciosi"?
    alex-7
    05.05.2021, 04:47
    Seful statului a pierdut, asadar 15-20 de procente si a ajuns la 0
    Cand ai un presedinte german ar trebui sa fi ca tara in primele zece tari ale Europei. Problemele lui klausduro sant doua ...nu-i place sa munceasca si nici nu se pricepe.
    angel9913
    05.05.2021, 17:01
    Problema magraonului e faptul ca e cel mai pr.ost neamtz..
    ... din intreg kolhozul ioropean. Chestia devine evidenta de indata ce se oboseste sa deschida gura. E adevarat ca in ultimul timp o face mai rar (probabil l-o fi tras cineva de atentzie... :)
    Salamcusoia
    06.05.2021, 03:47
    Ba tu esti cel mai pr.ost rus
    .
    Stefannel
    05.05.2021, 02:41
    Ce incredere sa ai?
    Cand un hot sta la puscarie ptr angajari fictive si altul sta la Cotroceni.
    Tot-la-vale
    04.05.2021, 23:24
    Era clar
    Nu pandemia, ci faptul că Ara^at e o nulitate profesionala, arivist si politruc, un linge dosuri si un criminal cu multi morti pe constinta lui, decorat doar de un presedinte care a fost fabricat la Grivco. Asta spune tot despre infiltratul sirian.
    Gile
    05.05.2021, 08:59
    Foarte simplu
    In 2012 Arafat era eroul USL-ului si a fost avansat in functia in care se afla astazi de catre mafiotii PSD !

    https://youtu.be/-ViZH2Q_-CE
    Salamcusoia
    04.05.2021, 23:02
    Ho ! Ca te alegem pe tine ba plutoniere samovarnik !
    Imperialism rusesc..
    darnic00
    04.05.2021, 22:57
    Imi place "vrajeala" bagata de Felix, prin IRES.
    Adica Arafat, si Iohannis, au pierdut serios la capitolul Incredere, dar totusi, raman in frunte. Ca aveau de unde pierde, stateau pe la 70%. Minciuni marca KGB-Felix. Cea mai mare cota a avut-o, si inca o are Iohannis. 66%, la Alegeri. Asa se face "umflatrea" candidatului, il ridici in procente la maxim, in momentul votului. Ca Iohannis a avut o Echipa, care l-a "obligat" cum ar veni, sa castige, se vede si se stie. Apoi Iohannis a scazut, fapt cunoscut si acceptat, asa e in toata Lumea nu doar la noi. De maxim in Sondaje, ai nevoie in momentul Votului.
    Arafat, nu a avut niciodata nici macar 66%, cat a avut Iohannis. Arafat, probabil mai mult datorita SMURD-ului, trecea de 50%, SMURD, exceptand unele regretabile rateuri, in general isi face bine treaba, in general lumea, populatia e multumita de prestatia SMURD, cand vezi tu ca iti vine Ambulanta SMURD, cu trei-patru medici, paramedici, aparatura, implicare, miscare profesionista, nu poti sa nu apreciezi ce fac oamenii aia. Si aia salveaza vieti, deci merita cel putin aplauze, daca nu avem la noi medalii, sa le dam chiar atrunci. Dar la un simplu calcul, conform a ceea ce citim, nu conform a ceea ce credem, Iohannis a avut un 66%, asta se stie, si a pierdut, conform Felix-IRES, cam 15-20 de procente, zic eu chiar 20, deci ramane cu 46%. Asta Aritmetic.
    Arafat, a avut spre 70%, eu ii dau de la mine chiar 70, dar pierde, nu ne spune Felix IRES exact cat, apreciaza ca e undeva pe la 30%, dar este pe primul loc, conform Felix-IRES, cu 38-40%.
    Pai da, la Arafat, artimetic se cam potriveste, dar la Iohannis, daca nu mai e pe primul loc, nu se mai potriveste, el ramane pe la un minim 46%, adica peste 40% al lui Arafat.
    Iar despre Ciuma Rosie tacere totala.
    Pai au pierdut serios, multe procente astia care in plina Epidemie, au condus Romania, si au luat si decizii, multe bune, putine mai putin bune, dar raman in contiunare in frunte.
    Daca Ciuma Rosie nu ar fi mintit si dezinformat, normal, Ciuma Rosie ar fi trebuit sa fie acum pe primul loc, pe primele locuri, asta pe fondul scaderii popularitatii si simpatiei Decizionalilor, fara a face Ciuma Rosie fapte eroice, in Campania asta AntiCovid.
    Dar, dupa cum vedem, romanul nu e prost, vede si intelege ce se intampla. Si, drept consecinta acorda actualuilor Decidenti, Cartonas Galben, dar Ciumei Rosii, pe merit, direct Cartonasul Rosu. Ca pe asta Ciuma Rosie il merita!
    JijeetDrol75
    04.05.2021, 22:24
    pandemia a erodat increderea romanilor in autoritati . EVALUAREA
    E simpla .Cum la conducerea tarii sunt numai mediocritati , e greu sa gasesti altii mai p...sti . Ca primarul de la sectorul 5 , sau altii ...deci concluzia :
    chiar daca increderea romanilor se erodeaza la nivelul lui Dragnea sau alti condamnati PNL-isti sau psdisti nu sunt altii ,vezi aici :

    https://www.initiativaromania.ro/lista-politicieni-propusi-demisie
    MirceaSCALAT
    04.05.2021, 22:15
    Ce minunatie!!!!!
    Cand esti tocat in malaxorul "presei" ce e de mirare!
    Albul devine Negru, Curat devine Murdar.... Vorba unora care au dorit un Imperiu de 1000 ani> O mincuna repetata obsesiv la un moment devine crezuta de majoritatea credula! Ca nu degeaba s-a zis: Prosti ptosti Maria Ta dara sunt multi!