Zi neagră pentru românii din campionatul Italiei. Meciuri dramatice, decise în prelungiri

Duminica, 26 Noiembrie 2023, ora 18:31
1548 citiri
Radu Drăgușin

Echipa italiană Genoa a pierdut duminică, în deplasare, scor 1-2, cu echipa Frosinone, în etapa a 13-a din Serie A. Drăguşin şi Puşcaş au fost integralişti la Genoa.

Alberto Gilardino a început meciul de la Frosinone cu Drăguşin şi Puşcaş titulari, iar atacantul român a avut o ocazie uriaşă de gol încă din primul minut. Gazdele au deschis scorul în minutul 34, prin Matias Soulé, iar Genoa a egalat în minutul 38, când Malinovskyi a şutat de la distanţă şi a înscris. Monterisi a înscris golul victoriei gazdelor, în minutul 90+4 şi Frosinone s-a impus cu 2-1. Radu Drăguşin şi George Puşcaş au fost integralişti la Genoa.

În meciul dintre Empoli şi Sassuolo, scor 3-4, Răzvan Marin nu a intrat la Empoli, în timp ce Daniel Boloca (care a refuzat naționala României pentru Italia) a jucat toate minutele pentru oaspeţi.

În clasament, Genoa este pe locul 15, cu 14 puncte, iar Empoli ocupă poziţia a 18-a, cu 10 puncte.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 13-a din Serie A:

Cagliari – Monza 1-1 (Dossena 10 / Maric 61);

Empoli – Sassuolo 3-4 (Caputo 4 penalti, Fazzini 30, Kovalenko 86 / Pinamonti 12, M. Henrique 22, Berardi 66 penalti, 90+2);

Frosinone – Genoa 2-1 (Soulé 34, Monterisi 90+4 / Malinovskyi 38).

Tot mai multe orașe din Italia s-au săturat de supraaglomerare. Măsurile anunțate în zone turistice îndrăgite de români
Veneţia a devenit joi primul oraş din lume care a introdus un sistem de plată pentru vizitatori în cadrul unui experiment menit să descurajeze turiştii să sosească în perioadele de vârf,...
Echipa care a retrogradat din Serie A fără să câștige vreun meci în 2024. Un român face parte din lot
Salernitana, "lanterna roşie" a campionatului italian de fotbal, la care joacă şi mijlocaşul român Andres Sfaiţ, a retrogradat oficial, vineri, după înfrângerea cu 3-0 pe terenul unei alte...